W terenie szybko uzupełnimy paliwo z niewielkiego kanistra. (Fot. CubCadet)
Warto przyjrzeć się konstrukcji noża tnącego, od którego kształtu będzie zależeć nie tylko jakość cięcia, ale także możliwość rozdrabniania trawy. Noże mogą mieć różne kształty. Prosty z dwoma ostrzami na końcach jest przeznaczony do kosiarek bez kosza. Profilowany jest używany do kosiarek z koszem – dodatkowe wygięcie łopatek wytwarza dużą siłę odśrodkową, działającą podczas obrotów noża, co powoduje, że cała skoszona trawa zbierana jest do kosza kosiarki. W kosiarkach z funkcją mulczowana trawy brzegi noży mają dodatkowe ząbki, rozdrabniające trawę, która jest rozrzucana po trawniku, aby stanowiła nawóz.
Kosiarki spalinowe mają największą szerokość koszenia o szerokości o 46 do 53 cm (dane Stiga). Należy dbać o nóż. Fabrycznie nóż jest wyważony, dzięki czemu drgania nie przenoszą się na łożysko silnika i maszyna pracuje cicho. Ważne jest, aby przy ostrzeniu nie zmienić geometrii ostrza, co może spowodować jego niewyważenie oraz wyczuwalne drgania w czasie koszenia, które mogą uszkodzić łożysko napędowe.
STIGA Combi 753 S; TRYTON TOK4633C; NAC LP40-79-PL-SB
Większy zakres regulacji wysokości roboczej pozwala na bardziej precyzyjną pracę. Zazwyczaj zakres pracy sięga od 20 do 100 mm. W tańszych modelach kosiarek wysokość reguluje się przez odkręcanie kół i umieszczanie ich osi w odpowiednich otworach na obudowie, odpowiadających danej wysokości. To żmudna praca, wymagająca użycia kluczy. Kosiarki wyższej klasy mają z reguły regulację centralną. Wysokość ustawia się ruchem dźwignią. Zazwyczaj dostępne jest 6 położeń, choć może być więcej.
Ze względu na ergonomię pracy zwróćmy uwagę na regulację wysokości uchwytu, do wysokości operatora kosiarki. Właściwa postawa przy pracy zmniejsza prawdopodobieństwo nabawienia się kontuzji i bólu pleców.
W kosiarkach spalinowych Tryton znajdziemy bardzo dobre silniki marki Briggs & Stratton.
Kosiarki spalinowe są najcięższe i mogą mieć masę do 40 kg. Ich masa jest zależna o konstrukcji silnika. Warto wybierać kosiarki spalinowe z napędem, którymi wystarczy kierować.
Większość kosiarek wyposażona jest w kosz na ściętą trawę. Dzięki temu nie trzeba później grabić trawnika, a pokos można wykorzystać na kompost. Kosze te mogą być wykonane z tworzywa lub materiałów tekstylnych ograniczających pylenie. Pojemność kosza jest dopasowana do wydajności sprzętu i może wynosić nawet 70 l. Kosz jest, oczywiście, odłączany, co pozwala na skorzystanie z innych technik koszenia. Pojemnik na trawę może mieć funkcję informującą o jego zapełnieniu. Można także kosić bez pojemnika. Ważny jest wtedy sposób wyrzutu trawy – boczny.
W kosiarkach spalinowych trzeba pamiętać o okresowych przeglądach silnika. (Fot. Stiga)
W kosiarkach spalinowych koła mają największe znaczenie ze względu na dużą masę maszyny. Stosowane są dwa rodzaje: napędowe i jezdne. Duże koła lepiej sprawdzają się na nierównych i pofałdowanych powierzchniach. Na terenie nierównym świetnie sprawdzą się kosiarki wyposażone w tylne koła o większej średnicy (240 – 280 mm). Ważne jest, aby opory tocznia były jak najmniejsze, w tym celu stosowane są w łożyska (nawet podwójne), które zwiększają komfort obsługi i znacznie przedłużają trwałość układu jezdnego. Najtrwalsze są koła zbudowane z metalu, np. aluminium i pokryte tworzywem lub gumą z różnymi rodzajami bieżnika. Koła z miękkim bieżnikiem nie ugniatają trawy.
Kosiarki spalinowe, jak silniki w samochodzie, wymagają okresowej kontroli. Należy kontrolować stan świec zapłonowych i wymieniać olej. Jedną z podstawowych prac eksploatacyjnych w narzędziach z silnikami spalinowymi jest czyszczenie lub wymiana filtra powietrza.
Podstawowym czynnikiem gwarantującym bezawaryjną eksploatację maszyn spalinowych jest stosowanie właściwego paliwa oraz oleju silnikowego. W trakcie sezonu przed każdym koszeniem należy również skontrolować stan oleju i uzupełniać go zgodnie ze wskazaniem. Kontrola stanu świecy zapłonowej to podstawowe zadanie mające zapewnić prawidłową pracę silnika. Regularnie trzeba sprawdzać stan przewodu świecy zapłonowej, a jeśli jest on uszkodzony lub rozerwany, konieczna jest wymiana.
W kosiarce spalinowej w uchwycie są dwie dźwignie hamulca i napędu. (Fot. Stiga)
W czasie sezonu należy dbać o czystość maszyny. Pozostawiona pod obudową trawa powoduje jej korozję i łuszczenie się farby. W tym celu dokładnie należy wyczyścić spód obudowy z resztek przyklejonej trawy, można użyć sprężonego powietrza, wody z węża ogrodowego, szczotki, nie należy jednak myć kosiarki przy pomocy myjki ciśnieniowej. Część kosiarek wyposażono w przyłącze do mycia korpusu za pomocą wody z węża ogrodowego, co pozwala dokładnie usunąć zanieczyszczenia. Po ostatnim koszeniu w roku należy wypalić pozostałe paliwo w zbiorniku kosiarki, a potem bardzo dokładnie wyczyścić koła i obudowę z resztek trawy oraz ziemi.
Ważne, żeby w kosiarkach z elektrycznym rozrusznikiem naładować do maksymalnego poziomu i wyjąć baterię litowo-jonową.
Na koniec możemy przykryć maszynę pokrowcem i przechowywać przez zimę w miejscu, gdzie nie będzie wystawiona na oddziaływanie niekorzystnych warunków pogodowych (opady śniegu, wilgoć).
© 2024 InfoMarket