Kuchnie gazowe i z polami mieszanymi

Kuchnie gazowe i z polami mieszanymi

Kuchnie gazowe i z polami mieszanymi cieszą się coraz większą popularnością. To z uwagi na energooszczędność oraz możliwość korzystania z dwóch różnych źródeł zasilania. Te konstrukcje są odpowiedzią na zmieniające się potrzeby użytkowników i wciąż rosnące ceny energii elektrycznej. (Fot. Amica)

W wypadku modeli gazowych wyposażonych dodatkowo w żeliwne pola zasilane energią elektryczną istotnym elementem jest bezpieczne użytkowanie. Aspekty związane z bezpieczeństwem są bardzo poważnie traktowane przez producentów modeli gazowych, które spełniać muszą rozmaite rygorystyczne normy i zalecenia. Stosowane są rozwiązania techniczne, których zadaniem jest minimalizowanie możliwości porażenia prądem, wybuchu gazu czy chociażby ryzyka oparzeń. Poprawiają one także komfort obsługi i dbają o efekty kulinarnych poczynań. Taki sprzęt może być nie tylko wygodny w instalacji i obsłudze, ale również świetnie wpasować się w wystrój domowego wnętrza, także tego urządzonego w stylu retro.

Kuchnie gazowe i z polami mieszanymi 1

AMICA 58ME2.35HZpMs(W); GORENJE GG5A13WJ; RAVANSON KWGE-K50N

Piekarnik w kuchniach z polami mieszanymi

Piekarniki kuchni z polami mieszanymi zasilane są głównie energią elektryczną. Piekarniki wyposażane są w wiele przydatnych funkcji i rozwiązań technicznych, które poprawiają komfort obsługi i ułatwiają dobór optymalnych ustawień do przyrządzanej potrawy. Jedną z podstawowych funkcji jest możliwość regulacji temperatury grzałek oraz rodzajów grzania. Standardowo każdy piekarnik wyposażony jest w kilka nastaw, tj. grzałka górna, dolna, grzałki górna i dolna czy termoobieg. Obok podstawowych opcji grzania znaleźć można także funkcje dodatkowe, np. grill. Jedną z podstawowych, często stosowanych funkcji jest rożen. To rozwiązanie daje konsumentom możliwość nakłucia np. drobiu na szpikulec i opiekania potrawy z różnych stron. Szpikulec umieszczony w obracającym się napędzie nadaje mięsu równomiernie opieczoną skórkę i pozwala osiągnąć efekt porównywalny do profesjonalnych rożnów dostępnych w restauracjach. W standardowych modelach nie brakuje także funkcji podświetlenia wnętrza komory czy minutnika.

Kuchnie gazowe i z polami mieszanymi 3

Zapalarka gazu zintegrowana z pokrętłami zapewnia łatwe i wygodne zapalanie dostępnych na płycie palników. (Fot. Gorenje)

Piekarniki w kuchniach gazowych

Podobnie jak w wypadku kuchni wolnostojących z polami mieszanymi piekarnik może być tu zasilany energią elektryczną. Wielu producentów oferuje również konstrukcje, które są w całości zasilane gazem, a więc zarówno płyta kuchni gazowej, jak i piekarnik. Do niedawna piekarniki gazowe uznawane były za mniej precyzyjne w zakresie regulacji temperatury oraz zdecydowanie oszczędniej wyposażone w rozmaite innowacje. Obecnie produkowane sprzęty z tego segmentu nie tylko odznaczają się doskonałymi rezultatami pieczenia, ale dodatkowo oferują rozmaite funkcje, które obok wspomagania użytkownika w przyrządzaniu potraw oferują mu nowoczesne systemy i funkcje poprawiające komfort obsługi, np. elektroniczny wyświetlacz, możliwość płynnej regulacji płomienia, a zatem temperatury, a także panele, na których bez trudu zaprogramujemy czas pieczenia.

Kuchnie gazowe i z polami mieszanymi 5

BOSCH HXN390D61L; AMICA 6226MCE3.45ZPTSD(Xx); MPM MPM-51-KGF-21/B

Zabezpieczenia w piekarniku

W piekarnikach kuchni z polami mieszanymi stosowane są specjalnie przeszklone drzwi, których front nie nagrzewa się powyżej określonej temperatury, bezpiecznej dla użytkownika. Producenci stosują przeszklenie potrójne, a w najbardziej zaawansowanych modelach nawet poczwórne. Oprócz stosowania dodatkowych szyb ochronnych spotyka się zaawansowane systemy chłodzenia obudowy. Zazwyczaj wyposaża się je w specjalne kanały odprowadzające i wentylatory chłodzące lub systemy grawitacyjne, zasysające zimniejsze powietrze z otoczenia. Popularnymi rozwiązaniami są ponadto blokada drzwi urządzenia oraz blokada panelu sterowania. Zapobiega to dostępowi do rozgrzanej komory piekarnika czy też przypadkowemu uruchomieniu urządzenia, np. przez dzieci.

Kuchnie gazowe i z polami mieszanymi 7

Nowoczesne kuchnie gazowe i z polami mieszanymi wyposażone są w programy

i systemy wspomagające użytkownika w utrzymaniu piekarnika w czystości. (Fot. Gorenje)

Nowoczesne rozwiązania mobilne

Mobilna kuchnia to przede wszystkim taka, która jest lekka, poręczna i w każdym czasie można ją dowolnie przestawić. Jej cechą charakterystyczną jest to, że nie ma piekarnika. Zwykle takie urządzenie nazywane jest kuchenką nadstawną i może być wyposażone w jedno lub kilka pól grzejnych. Wśród kuchenek znajdziemy zarówno takie, które są zasilane wyłącznie gazem, jak i wyposażone w żeliwne pola. Nie występują w tym segmencie urządzenia z polami mieszanymi. Ogromną zaletą tych kuchenek jest ich mobilność. Urządzenia z polami żeliwnymi do pełnego i prawidłowego działania wymagają jedynie podłączenia do energii elektrycznej. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na pełnogabarytową kuchnię, jak również w domkach letniskowych, na działkach, a nawet kempingach.

Wybór modelu powinien być uzależniony od potrzeb użytkownika. Im więcej pól grzejnych na płycie, tym urządzenie będzie zajmowało więcej miejsca. Najpopularniejsze urządzenia tego typu wyposażone są w dwa pola grzejne, które mogą się różnić mocą i wielkością. Sterowanie odbywa się za pomocą ergonomicznych pokręteł, a gotowość do pracy sygnalizowana jest diodą świetlną.

Kuchnie gazowe i z polami mieszanymi 9

BOSCH HXN390D20L; AMICA 618GGD4.33HZpFQ(Xx); GORENJE GKS6C70CLI

Blokady i systemy bezpieczeństwa

W płytach gazowych kuchni wolnostojących, nawet tych z polami mieszanymi, standardem, ale zarazem wymogiem jest zabezpieczenie przeciw wypływowi gazu. Chroni ono użytkownika przed niespodziewanym ulatnianiem się tego paliwa. W razie zalania palnika dopływ gazu zostaje automatycznie odcięty. W zależności od producenta i modelu urządzenia zabezpieczenie przeciw wypływowi gazu może działać w różny sposób. Pierwszym sposobem jest wykorzystanie szczelnie zamkniętej rurki wypełnionej gazem lub specjalną cieczą. Po odkręceniu gazu i zapaleniu płomienia jeden z końców rurki nagrzewa się, zwiększając objętość i tym samym ciśnienie cieczy lub gazu w środku. Drugi koniec rurki z kolei połączony jest z mechanizmem zapadkowym i zaworem regulującym przepływ gazu. Zwiększenie ciśnienia w środku rurki związane jest z otwartym zaworem i mechanizmem zapadkowym. W razie zgaszenia płomienia, niezależnie od tego, czy przez przeciąg, czy zalanie, rurka przestaje być ogrzewana (ciśnienie w niej zostaje nagle zmniejszone), co wiąże się z uwolnieniem zapadki i odcięciem gazu. Drugi rodzaj zabezpieczenia wykorzystuje elektromagnes oraz termoparę. Po przekręceniu i wciśnięciu kurka w celu zapalenia płomienia użytkownik dociska także zawór z elektromagnesem. Po zapaleniu gazu termopara, czyli tzw. czujnik temperatury umieszczony przy palniku, zaczyna się ogrzewać. Temperatura wywołuje w termoparze duże napięcie, gwarantujące swobodny przepływ gazu. Podobnie do wyżej wymienionej zasady działania termopara, która zostaje ochłodzona brakiem wysokiej temperatury (zalanie, podmuch powietrza), wraca do pozycji wyjściowej, odcinając tym samym dopływ gazu.  

Kuchnie gazowe i z polami mieszanymi 11

Fot. Bosch

Amica z praktycznym czyszczeniem parowym

Funkcjonalny gazowo-elektryczny model 522GEH2.33ZpTa-(Xx) marki Amica to urządzenie, które mimo klasycznej konstrukcji skrywa wiele nowoczesnych, innowacyjnych i praktycznych rozwiązań technicznych. Sprzęt jest połączeniem gazowej płyty grzejnej i elektrycznego piekarnika. Płyta gazowa oferuje gotowanie i smażenie na 4 palnikach o zróżnicowanej średnicy, które umiejscowione są pod stabilnymi, żeliwnymi rusztami. Elektryczna zapalarka gazu w pokrętłach dopełnia komfortu użytkowania płyty. Gdy płyta grzejna jest niewykorzystywana, palniki wraz z solidnymi rusztami można ukryć pod elegancką, metalową pokrywą. Stosownie do wymogów bezpieczeństwa w zakresie użytkowania tego rodzaju sprzętu producent wyposażył nową kuchnię wolnostojącą w zabezpieczenie przeciw wypływowi gazu. Piekarnik oferuje aż 8 funkcji, w tym praktyczne rozmrażanie i tak zwany szybki nagrzew w 4 minuty do aż 150 °C. Komora piekarnika została pokryta łatwą do czyszczenia emalią EasyClean. Jest ona pozbawiona porów i zagłębień, które mogłyby sprzyjać osadzaniu się zabrudzeń. Komfortowe utrzymanie wnętrza komory piekarnika w czystości zapewnia praktyczna funkcja czyszczenia parowego. Para zmiękcza zabrudzenia, a czyszczenie ogranicza się do wlania 1 szklanki wody na blachę, ustawieniu piekarnika na 50 °C i pozostawieniu urządzenia na 30 minut. Zabrudzenia zmiękczone przy pomocy pary z łatwością można usunąć z wnętrza piekarnika przy pomocy gąbki lub ściereczki i niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń. Tłuste plamy i inne zabrudzenia znikną bez użycia szkodliwej chemii.

Amica
2023-04-07
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket