Kuchnie wielkogabarytowe

Wielkogabarytowe kuchnie wolnostojące wyposażone w większą liczbę palników, a do tego zróżnicowanych pod względem rozmiarów i mocy grzania, ułatwiają przygotowywanie kilku potraw jednocześnie. (Fot. Miele)

Przydatne funkcje i rozwiązania

Kuchnie wielkogabarytowe wyposażone są w wiele przydatnych funkcji i rozwiązań technicznych, które poprawiają komfort obsługi, ułatwiają dobór optymalnych ustawień, a nawet informują o błędach czy konieczności mycia i konserwacji sprzętu. Funkcjonalność dużych kuchni wolnostojących może zaskakiwać. Najwięcej innowacyjnych rozwiązań stosowanych jest w piekarnikach tych urządzeń. Zarówno w piekarniku tradycyjnym, jak i piekarniku kuchni wolnostojącej jedną z podstawowych funkcji jest możliwość regulacji temperatury grzałek oraz rodzajów grzania. Standardowo każdy piekarnik wyposażony jest w kilka nastaw, tj.: grzałka górna, dolna, grzałki górna i dolna, grill czy termoobieg.

Obok podstawowych opcji grzania znaleźć można także funkcje rozbudowane, takie jak mały lub duży grill, grill podwójny (korzystający z dwóch grzałek górnych), termoobieg z grzałkami górną i dolną, a także obieg powietrza z grillem. Modyfikacji jest wiele, a ich zastosowanie zależy wyłącznie od pomysłowości producenta i zaawansowania urządzenia.

Jedną z praktycznych, często stosowanych funkcji jest rożen. To rozwiązanie daje konsumentom możliwość nakłucia np. drobiu na szpikulec i opiekania potrawy z różnych stron. Szpikulec umieszczony w obracającym się napędzie nadaje mięsu równomiernie opieczoną skórkę i pozwala osiągnąć efekt porównywalny do profesjonalnych rożnów dostępnych w restauracjach. W standardowych modelach nie brakuje także funkcji podświetlenia wnętrza komory, zapamiętywania ustawień (parametrów pracy piekarnika) czy minutnika. Wszystkie przyczyniają się do tego, że przygotowywanie potraw będzie znacznie przyjemniejsze.

Bezpieczeństwo użytkowania

Aspekty związane z bezpieczeństwem są bardzo poważnie traktowane przez producentów, nie tylko zresztą kuchni wolnostojących, które spełniać muszą rygorystyczne normy i zalecenia. Stosowane są rozmaite rozwiązania techniczne, których zadaniem jest minimalizowanie możliwości porażenia prądem, wybuchu gazu czy chociażby ryzyka oparzeń. Poprawiają one także komfort obsługi i dbają o nasze kulinarne efekty.

W piekarnikach stosowane są specjalnie przeszklone drzwi, których front nie nagrzewa się powyżej określonej temperatury, bezpiecznej dla użytkownika. Producenci stosują przeszklenie potrójne, a najbardziej zaawansowanych modelach nawet poczwórne. Oprócz stosowania dodatkowych szyb ochronnych spotyka się także zaawansowane systemy chłodzenia obudowy. Zazwyczaj wyposaża się je w specjalne kanały odprowadzające i wentylatory chłodzące lub systemy grawitacyjne zasysające zimniejsze powietrze z otoczenia. Popularnymi rozwiązaniami są ponadto blokada drzwi urządzenia oraz blokada panelu sterowania. Zapobiega to dostępowi do rozgrzanej komory piekarnika czy też przypadkowemu uruchomieniu urządzenia, np. przez dzieci.

W płytach gazowych kuchni wolnostojących oraz modelach z piekarnikami gazowymi standardem, ale zarazem wymogiem jest zabezpieczenie przeciw wypływowi gazu. Chroni ono użytkownika przed niespodziewanym ulatnianiem się tego paliwa. W razie zalania palnika dopływ gazu zostaje automatycznie odcięty.

2021-04-03
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket