Modułowe płyty grzejne

Fot. Gaggenau

Możliwości w zakresie tworzenia zestawów

Płyty typu domino są przede wszystkim węższe od standardowych, a zatem takich o szerokości około 60 cm. Zwykle nie przekraczają 30 – 40 cm. W zamian za to są dłuższe i sięgają około 60 cm. Takie parametry wielkościowe dają użytkownikowi duże pole manewru w kwestii zestawiania poszczególnych elementów. Jest to jedyny determinant połączeń. Nie ma znaczenia, czy płyty są elektryczne, gazowe, indukcyjne, czy nawet ceramiczne. Ważne, żeby pasowały do siebie wielkością. Kolejną ważną kwestią jest dopasowanie wzornicze, które będzie ze sobą współgrało i dopełni stylistykę przestrzeni kuchennej. Idealnym połączeniem będzie zestawienie elementów tego samego producenta, niemniej nie jest to warunek konieczny. Dodatkowo taki zestaw możemy wzbogacić o okap nablatowy, który będzie skutecznie usuwał opary prosto z gotujących się potraw. Okapy montuje się między płytami.

Modułowe płyty grzejne

MPM MPM-30-IM-09; MIELE CS 7632 FL; SIEMENS EX375FXB1E; CONCEPT CM IDV4430

Nowoczesne płyty dodatkowe

Ciekawą propozycją jest płyta indukcyjna z wgłębieniem na wok. Dodatek w postaci tej płyty będzie idealnym rozwiązaniem dla miłośników przygotowywania i smakowania azjatyckich potraw. Kolejną propozycją może być tak zwana pływa grillowa tepan yaki, która – co prawda – nie jest wyposażona w ruszt, ale służy do beztłuszczowego opiekania, pieczenia i grillowania. Jest to zdrowe grillowanie, bez spalenizny i dymu. Można na niej poddawać obróbce mięso, ryby, owoce morza, a także jaja, warzywa i owoce. Płyty teppan yaki zwane są również grillami japońskimi lub mongolskimi. Ten typ przygotowywania jedzenia zyskuje niebywałą popularność ze względu na walory zdrowotne oraz smakowe serwowanych dań. Nie mniej praktycznym rozwiązaniem jest dodanie do zestawu strefy gotowania okapu nablatowego. Zwykle umieszczany jest między poszczególnymi płytami. Jeśli nasza strefa gotowania ma wiele płyt, możemy zestawić wśród nich więcej niż jeden okap. Powinno to być zależne od wielkości pomieszczenia, wielkości zestawu płyt, a także od częstości gotowania lub smażenia potraw. W wypadku zestawu zawierającego okap ważną funkcją będzie jego automatyczna współpraca z płytą grzewczą. Chodzi o to, aby uruchamiał się dokładnie wtedy, kiedy jest potrzebny do oczyszczenia powietrza w kuchni. Stąd sugestia, aby okap blatowy pochodził z tej samej linii produktowej i od tego samego producenta co przynajmniej jedna płyta grzejna wchodząca w skład zestawu.

Modułowe płyty grzejne

Fot. Miele

Okap jako praktyczny dodatek

Nie mniej praktycznym rozwiązaniem jest dodanie do zestawu strefy gotowania okapu nablatowego. Zwykle umieszczany jest między poszczególnymi płytami. Jeśli strefa gotowania ma wiele płyt, możemy zestawić wśród nich więcej niż jeden okap. Powinno to być zależne od wielkości pomieszczenia, wielkości zestawu płyt, a także od częstości gotowania lub smażenia potraw. W wypadku zestawu zawierającego okap ważną funkcją będzie jego automatyczna współpraca z płytą grzewczą. Chodzi o to, żeby uruchamiał się dokładnie wtedy, kiedy jest potrzebny do oczyszczenia powietrza w kuchni. Stąd sugestia, żeby okap blatowy pochodził z tej samej linii produktowej i od tego samego producenta co przynajmniej jedna płyta grzejna wchodząca w skład zestawu.

Modułowe płyty grzejne

Fot. Gaggenau

Pielęgnacja i utrzymanie w czystości

Zachowanie urządzenia w czystości to zaledwie jeden, ale kluczowy obowiązek każdego użytkownika. Cała reszta, począwszy od sprawnego działania, należy do sprzętu. W zależności od powierzchni płyty możemy korzystać z różnych środków – od mleczek po spraye do szkła. Lekko brudne szklane płyty można odświeżyć nawet płynem do szyb lub po prostu ściereczką nasączoną delikatnym detergentem. Niektóre preparaty zawierają specjalne substancje, które po nałożeniu nadają efekt połysku, a niektóre niwelują optycznie wszelkie rysy. Gdy na rozgrzaną szklaną płytę dostanie się cukier czy sól spożywcza, należy natychmiast usunąć te produkty z urządzenia. Do czyszczenia najlepiej użyć specjalnego skrobaka do szkła. Modele gazowe, oprócz czyszczenia powierzchni płyty, wymagają okresowego umycia wszystkich części palnika. Trzeba pamiętać, że palniki zabrudzone czy zalane zdecydowanie mniej efektywnie działają, a w najgorszym wypadku mogą przestać działać. Wobec tego niezwłocznie po zalaniu należy taki palnik rozebrać na części pierwsze i dokładnie umyć każdy element. Po umyciu dyszy elementy należy przetkać, np. wykałaczką lub drucikiem. Ruszty najlepiej jest zamoczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu. Większość rusztów można też myć w zmywarce. Po umyciu wszystkich elementów należy je wysuszyć i zamontować ponownie na płycie. Pod urządzenie (najczęściej z ramkami, listwami), niestety, dostają się resztki jedzenia. Brud gromadzi się zresztą także przy czyszczeniu powierzchni płyty, zsuwając się pod krawędzie. Dlatego raz na jakiś czas małym szpikulcem lub nożykiem trzeba te resztki wydobyć. Kiedy warstwę tłuszczu i okruchów uda się wysunąć spod powierzchni, czas na czyszczenie środkiem chemicznym. Do tego celu można użyć np. szczoteczki do naczyń lub specjalnej szczotki do małych powierzchni i szczelin. Po tej czynności powierzchnię płyty należy osuszyć.  

2023-07-05
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket