Multiroom - telewizja na wielu ekranach

Multiroom

W domach wielopokoleniowych jest zazwyczaj kilka telewizorów i różnych źródeł filmów i programów telewizyjnych takich jak VoD z Internetu, dekodery DVB-T, DVB-S, odtwarzacze Blu-ray co sprawia, że jest wielu chętnych do oglądania różnych treści wideo o tej samej porze. Rozwiązaniem jest system multiroom, który umożliwi jednoczesny dostęp do telewizji wszystkim domownikom także na urządzeniach mobilnych.

System multiroom można wykonać samemu lub jeśli jesteśmy abonentami platform cyfrowych skorzystać z ich rozwiązań.

Multiroom za pomocą urządzeń platform cyfrowych

Multiroom za pomocą urządzeń

Platformy cyfrowe kablowe czy satelitarne dostarczają dodatkowy dekoder do tworzenia usługi multiroom na dwóch lub więcej telewizorach w ramach jednego abonamentu za dodatkową opłatą.

Multiroom Standard HD

Usługa Multiroom Standard HD platformy nc+ może obsłużyć do 6 odbiorników. Zestaw powinien zawierać jeden dekoder z cyfrową nagrywarką mediaBOX+/turboBOX+ i do 5 odbiorników Box+ bez nagrywarki np. Sagemcom DSI-83 lub Sagemcom DSI-87. Sygnał z anteny satelitarnej w usłudze Multiroom Standard HD musi być doprowadzony do wszystkich dekoderów, tak jak w wypadku dekoderów działających samodzielnie. Do jednej anteny można dołączyć kilka dekoderów, ale antena satelitarna musi być wyposażona w konwerter o odpowiedniej liczbie wyjść lub współpracować z multiswitchem (specjalny przełącznik z kilkoma wyjściami). Oglądanie jest ograniczone do korzystania z przewodnika po kanałach

Jeżeli chce się korzystać z serwisów internetowych, wybrane odbiorniki należy dołączyć do domowego routera. Router przydziela adresy IP dekoderom – podczas konfi guracji połączeń unika się ręcznego wprowadzania do dekoderów danych o parametrach połączeń. Serwer DHCP umożliwia konfi gurację automatyczną.

Cyfrowy Polsat Multiroom HD

Firma Cyfrowy Polsat oferuje usługę Multiroom maksymalnie na trzech dekoderach dodatkowych. Każdy z dekoderów musi być dołączony do anteny satelitarnej aby doprowadzić sygnał satelitarny. Dekodery używane jako podstawowe to: MINI HD 2000, HD 3000, HD 5000, HD 5500s, HD 6000, PVR HD 7000, EVOBOX, a dodatkowe MINI HD 2000, HD 3000, HD 5500s, HD 6000. Nietypowo odbywa się użytkowanie dekoderów w usłudze multiroom. Dekodery dodatkowe z usługą Multiroom HD wymagają okresowej aktywacji za pomocą karty z dekodera podstawowego. Aby dokonać aktywacji, należy: wyjąć karty z dekodera podstawowego i dekodera dodatkowego, i włożyć kartę z dekodera podstawowego do dekodera dodatkowego i poczekać, aż dekoder dodatkowy potwierdzi odblokowanie sygnału i z powrotem włożyć odpowiednią kartę do dekodera dodatkowego oraz do dekodera podstawowego. Każdy dekoder dodatkowy wymaga indywidualnej aktywacji.

Użytkownik za pomocą komunikatu na ekranie odbiornika telewizyjnego jest informowany o terminie kolejnej aktywacji dekodera dodatkowego. W przypadku niedokonania aktywacji, dostęp do programów na dekoderach dodatkowych zostanie zablokowany. Czas następnej aktywacji dekoderów dodatkowych jest zmienny i zarządzany automatycznie przez system Cyfrowego Polsatu.

Multiroom na dużym i małym ekranie

Multiroom na dużym

Popularne jest rozszerzenie możliwości oglądania telewizji za pomocą tabletu czy smartfona po zainstalowaniu stosownej aplikacji w zasięgu działania sieci Wi-Fi lub Internetu. Każdy z głównych graczy na platformach cyfrowych oferuje swoim abonentom usługi dostępne za pomocą aplikacji.

Telewizja na tablecie w domu i poza domem nc+GO

Aplikacja nc+GO umożliwia dostęp do 80 kanałów TV na żywo, w tym wszystkich kanałów Canal+ oraz 40 kolekcji na życzenie, w tym 35 bezpłatnych i 5 płatnych. Nc+Go jest dostępna na urządzeniach mobilnych (smartfonach lub tabletach) z systemem Android także na komputerach. Zalecana jest wersja 4.0, a najlepiej 4.4 lub nowsza. Z usługi można korzystać na terytorium kraju, wystarczy połączenie Wi-Fi lub komórkowa transmisja danych. Usługa nc+GO umożliwia korzystanie z niej nawet na czterech urządzeniach, w tym samym czasie możliwe jest oglądanie na dwóch z nich. Jest możliwość oceny audycji i materiałów wideo, polubienia (like) i podzielenia się ze znajomymi na portalach Facebook i Twitter.

Cyfrowy Polsat Go – rozrywka online

Dostęp do oferty programowej dla swoich abonentów na wielu urządzeniach zapewnia także Cyfrowy za pomocą usługi Cyfrowy Polsat Go, która jest dostępna za pośrednictwem dekodera podłączonego do Internetu oraz urządzeń mobilnych dzięki stronie go.cyfrowypolsat.pl i aplikacji na urządzenia z systemem Android. Aby móc oglądać telewizję na urządzeniach mobilnych, wystarczy skorzystać z usługi dodatkowej, która pozwala na dostęp do ulubionych treści poza dekoderem, nawet na trzech wybranych urządzeniach jednocześnie: komputerze, tablecie lub smartfonie. W ramach oferty telewizyjnej Cyfrowy Polsat Go abonenci otrzymają dostęp do 174 kanałów z satelity, 84 kanałów online dostępnych na urządzeniach mobilnych, tysięcy programów, wydarzeń sportowych, seriali i bajek w opcji VoD bez dodatkowych opłat, bogatej biblioteki dodatkowo płatnych treści VoD, np. filmów. Użytkownicy dekoderów znajdą aplikację Cyfrowy Polsat Go w zakładce „VOD”, a w niej treści na żądanie z posiadanego pakietu programowego (catch up TV) oraz bogatą bibliotekę dodatkowych bezpłatnych i płatnych treści telewizyjnych.

Telewizja DVB-T na kilku odbiornikach TV

Telewizja DVB-T

Wykonanie instalacji multiroom z telewizorami odbierającymi sygnał telewizji naziemnej będzie polegało na dostarczeniu do nich sygnału TV z anteny zewnętrznej DVB-T. Od liczby telewizorów, na których będziemy chcieli odbierać telewizję, zależeć będzie stopień skomplikowania instalacji.

Telewizory starszej generacji współpracują z zewnętrznymi niewielkimi odbiornikami telewizji naziemnej DVB-T/MPEG-4, nowsze mają go wbudowany. Jeżeli mieliśmy dobrą antenę telewizyjną szerokopasmową, nie trzeba jej wymieniać na nową, będzie odbierać kanały MUX-1, MUX-2, MUX-3 w pasmie UHF i także MUX-8 w pasmie VHF.

Aby zapewnić dobry sygnał antenowy kilku telewizorom znajdującym się w różnych pokojach, konieczne jest stosowanie rozgałęźników, które służą do dzielenia sygnału antenowego na kilka sygnałów z jak najmniejszym tłumieniem sygnału. Mają one jedno wejście i kilka wyjść (2, 3, a nawet 8). W instalacjach np. doprowadzenia sygnału antenowego do czterech telewizorów, może być konieczność stosowania wzmacniacza sygnału antenowego, który skompensuje straty spowodowane tłumieniem sygnału antenowego przez długie kable koncentryczne i tłumieniem rozgałęziaczy lub niskim poziomem sygnału z anteny.

Przy łączeniu telewizorów z zewnętrznymi odbiornikami DVB-T/MPEG-4 warto sprawdzić czy nie ma w nim wbudowanej tzw. przelotki czyli wyjścia sygnału antenowego oprócz wejścia antenowego, co może skrócić długość kabla koncentrycznego do dołączenia kolejnego telewizora i ograniczyć liczbę rozgałęźników.

Multiroom z sygnałem DVB-S i DVB-T

Multiroom z sygnałem DVB-S

Znacznie więcej programów można oglądać przy odbiorze sygnału satelitarnego. Instalacje z multiswitchem (odmiana rozgałęźnika ze wzmacniaczem) to najefektywniejsza metoda odbioru programów nadawanych drogą satelitarną, na kilku telewizorach z tunerem DVB-S lub odbiornikach DVB-S współpracujących z telewizorem. Jest to typ instalacji gwiaździstej, tzn. z wyjścia multiswitcha sygnał z anteny satelitarnej jest bezpośrednio przesyłany do wejścia antenowego telewizora lub odbiornika satelitarnego.

W domach jednorodzinnych urządzenia związane z instalacją multiroom najlepiej instalować na strychu, do którego doprowadza się przewody z anten do jednostki centralnej, jaką jest multiswitch, i z niego do poszczególnych gniazd abonenckich RTV do poszczególnych pokoi.

W satelitarnej instalacji zbiorczej są rozprowadzane sygnały satelitarne w zakresie 950–2150 MHz (SAT-IF) oraz naziemne DVB-T w zakresie 87,5–862 MHz. Cała instalacja pracuje w zakresie 87,5–2150 MHz.

W multiswitchu sygnał telewizji naziemnej DVB- -T jest sumowany z sygnałem DVB-S, a następnie wzmacniany i rozprowadzany w sieci wieloprzewodowej.

Wybór multiswitcha zależy od liczby odbiorników TV, satelitów, pasm, zastosowanych konwerterów. W zależności od jego konstrukcji poziom wyjściowy każdego sygnału można regulować, aby dopasować go do instalacji i korygować tłumienie kabli.

Przy instalacji z jedną anteną odbierającą programy z jednego satelity i jedną anteną naziemną multiswitch ma pięć wejść (cztery satelitarne i jedno TV naziemnej) i różną liczbę wyjść. Najmniejsza liczba wyjść to 4, co umożliwia dołączenie 4 odbiorników. Najczęściej stosowane konfi guracje to: 5/4, 5/8, 5/12/, 5/16, 5/24, 5/32. Są też multiswitche, które mają wejścia dla dwóch anten satelitarnych, np. ustawionych na satelity Hot Bird i Astra.

Odbiór dowolnego programu przez dowolnego użytkownika domowej sieci z dowolnego pasma i polaryzacji wymaga, aby konwerter przez cały czas udostępniał oba pasma i polaryzacje. Tego wymogania nie spełniają typowe konwertery, nazywane universal single, współpracujące z jednym tunerem. Do odbioru obu polaryzacji i pasm satelitarnych służy konwerter quatro, który ma cztery wyjścia, oznaczane: V Lo, H Lo, V High i H High.

Instalacja jednokablowa (unicable)

Instalacja multiswitchowa wymaga bezpośredniego połączenia odbiornika satelitarnego jego wyjściem za pomocą kabla koncentrycznego. Przy kilku odbiornikach potrzeba dużo kabli. Ich długość można zmniejszyć stosując instalację jednokablową Unicable SCR (Sat Channel Router), łączącą odbiorniki DVB-S szeregowo. W instalacji unicable za pomocą jednego kabla i rozgałęźników można doprowadzić sygnał DVB-S do czterech niezależnych tunerów. Specjalny konwerter unicable zawiera w jednej obudowie konwerter quatro, multiswitch i cztery układy routera SatCR. Na wyjściu każdego routera znajduje się fi ltr pasmowy, wydzielający pasmo przeznaczone dla jednego tunera. Konwerter ma dwa wyjścia: Legacy z pasmem takim jak konwerter single (10,7– 12,75 GHz) i drugie SCR do instalacji jednokablowej.

Multiroom z sygnałem DVB-S i DVB-T 2

Wyjście Legacy może być jedno, ale może być ich również kilka. Mają one dostarczać sygnał satelitarny do jednego odbiornika satelitarnego, natomiast wyjście SCR do 4 odbiorników. Do transmisji sygnału do 4 odbiorników wykorzystuje się 4 częstotliwości nośne: 1210 MHz, 1420 MHz, 1680 MHz, 2040 MHz.

UWAGA! Odbiorniki PVR wymagają zarezerwowania dwóch częstotliwości z konwertera unicable, czyli do jednego konwertera można dołączyć dwa odbiorniki PVR.

Taki konwerter może pracować tylko z odbiornikami z funkcją SCR. W menu instalacyjnym takiego odbiornika znajduje się lista częstotliwości – jedną z nich przypisuje się tunerowi odbiornika. W kabel przy każdym odbiorniku jest włączony rozgałęźnik, który doprowadza sygnał do danego wejścia odbiornika i dalej do następnego. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość całkowicie elastycznego prowadzenia kabli w mieszkaniu, a także korzystanie tylko jednego kabla łączącego konwerter SCR z pierwszym dekoderem, zamiast czterech kabli, jeśli korzystaliśmy z konwertera Quad (cztery wyjścia). W niektórych odbiornikach jest wyjście satelitarne oznaczane Loop lub Loop through, na którym jest dostępny sygnał z wejścia. Zmniejsza to liczbę koniecznych rozgałęźników sygnału. To, czy możliwe jest korzystanie z instalacji jednokablowej, zależy od konstrukcji odbiornika satelitarnego. W menu odbiornika należy sprawdzić, czy jest taka opcja odbierania i przesyłania sygnału satelitarnego do kolejnego odbiornika. Odmianą instalacji jednokablowej jest rozwiązanie opracowane przez firmę TechniSat wykorzystujące urządzenie nazywane TechniRouterem, które umożliwia wykonanie instalacji jednoprzewodowej, zapewniającej niezależny dostęp do sygnału satelitarnego i telewizji naziemnej przez wielu użytkowników.

Wi-Fi łączy telewizory

Wi-Fi łączy telewizory

Najnowszym trendem w tworzeniu instalacji multiroom jest wykorzystywanie sieci Wi-Fi. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość doprowadzenia sygnału TV z anteny do jednego telewizora, a drugi telewizor może korzystać z jego „zasobów” już bezprzewodowo. Takie rozwiązanie stosują firmy Philips i Loewe i Panasonic.

2017-09-21
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket