Okapy na zamówienie

Okapy

Okap to jeden z podstawowych sprzętów wyposażenia każdej kuchni. Producenci dwoją się i troją, aby zaspokoić potrzeby i oczekiwania użytkowników w zakresie funkcjonalności, ale też wzornictwa tego urządzenia. Co, jeśli chcemy mieć szczególny okap? Można go przecież wykonać na zamówienie. (Fot. Ciarko Design)

Produkcja „na zamówienie” nie jest niczym nowym. Może dotyczyć zarówno mebli kuchennych, jak i poszczególnych sprzętów. W kwestii okapu mamy szerokie pole wyboru, od gabarytów, po kolorystykę. Sprawdziliśmy, czego możemy oczekiwać od producentów i sprzedawców.

Okapy-na-zamowienie-1

CIARKO DESIGN Minimal 1; FABER K-Air Touch KL 80 BK; MIELE DA 7378 D

Jaki okap do kuchni?

Większość z nas, wybierając nowy okap do kuchni, zwykle mierzy na początku przestrzeń przeznaczoną na jego montaż. Potem patrzymy na kształt, bryłę i kolor urządzenia. Oczywiście, wygląd okapu to rzecz ważna, ale pamiętajmy: okap należy wybrać przede wszystkim technicznym rozsądkiem, a nie sercem estetyki.

Różnorodność dzisiejszych konstrukcji i duże możliwości montażu pozwalają na wybór odpowiedniego okapu do każdej, nawet najbardziej wyszukanej kuchni. Trzeba pamiętać, że wentylacja tego właśnie pomieszczeniu to rzecz bardzo istotna, tym bardziej, kiedy przebywa się w nim często i dużo gotuje czy smaży. Warto wiedzieć, że sprawny okap usuwa z pomieszczania ponad 90 proc. aktywnych cząstek soli i cukru, a także tłuszczów i alergenów – w tym także pyłów i roztoczy. W praktyce okap dba nie tylko o nasze zdrowie, ale i stan naszych mebli i innych sprzętów gospodarstwa domowego. Dlatego tak ważne są jakościowe i techniczne aspekty działania okapu. Skutecznie zadbają o to tylko najlepsze modele i marki i tylko najlepsze i najefektywniejsze rozwiązania.

Okapy-na-zamowienie-3

Okapy personalizowane, zwłaszcza wyspowe i z możliwością podnoszenia i opuszczania,
nawet po skończonej pracy mogą służyć jako stylowe oświetlenie wnętrza. (Fot. Ciarko Design)

Ważna zdolność pochłaniania

We wszystkich rodzajach okapów, czy to niewielkich szafkowych, czy dużych wyspowych i sufitowych, bardzo ważnym parametrem jest możliwość pochłaniania. To ona powinna determinować dobór urządzenia do pomieszczenia. Wydajność okapu wyznacza się prostą metodą. Mnożymy powierzchnię podłogi pomieszczenia, w którym będzie zainstalowany okap (wartość tę przyjmujemy w metrach kwadratowych) przez jego wysokość. Uzyskamy wtedy kubaturę kuchni mierzoną w metrach sześciennych. Następnie wynik mnożymy przez 6, jeśli chcemy dobrać urządzenie pracujące w absolutnym minimum zalecanej skuteczności, lub przez 12, gdy chcemy uzyskać maksymalną wydajność. Za optymalny, uśredniony stan wymiany powietrza w pomieszczeniu można więc przyjąć zakres od 8 do 10 razy w ciągu godziny. Założenie to odnosi się do kuchni zamkniętych. W przypadku kuchni otwartych na salon czy większe pomieszczenia należy uwzględnić w obliczeniach powierzchnię całej otwartej przestrzeni.

Okapy-na-zamowienie-5

Fot. Faber

W jakim trybie będzie pracował?

Ważnym zagadnieniem związanym z wyborem odpowiedniego modelu okapu jest tryb, w jakim on ma pracować. Z pozoru błahy w teorii wybór okapu jako pochłaniacza lub wyciągu w praktyce staje się coraz częściej utrapieniem nie tylko dla użytkownika, ale także dla wspólnot mieszkaniowych.

Istotny jest przy tym zarówno etap projektowania kuchni, jak i wybór odpowiedniego okapu. Podstawowym aspektem, na jaki należy zwrócić uwagę, jest to, czy okap może pracować w obu tych trybach – recyrkulacyjnym (jako pochłaniacz) i wywiewowym (jako wyciąg). Większość okapów jest do tego konstrukcyjnie przygotowana, ale – uwaga – nie wszystkie. To będzie miało również znaczenie, gdy będziemy chcieli w naszej kuchni zainstalować wyszukaną wzorniczo konstrukcję. W wypadku, kiedy decydujemy się na model wyspowy, wygodnym rozwianiem jest wspomniany obieg recyrkulacyjny. Okap zasysa wówczas zanieczyszczone tłuszczami i oparami powietrze i przepuszcza przez filtr absorpcyjny (zwykle węglowy), po czym oczyszczone powietrze trafia z powrotem do pomieszczenia.

Okapy-na-zamowienie-7

FABER Belle Plus Burgundy; FABER Paero Evo Plus; MIELE PUR 68 W

Okapy-na-zamowienie-7-1

ELICA Rules BL/F/90; FRANKE T-Shelf FMY BK Matt F180

Personalizacja czy sprawdzone rozwiązanie?

W ofercie sklepów czy producentów znajdziemy szereg gotowych nie tylko pojedynczych sprzętów kuchennych, ale również całych linii wzorniczych zawierających od kilku do nawet kilkunastu sprzętów gospodarstwa domowego – tak do zabudowy, jak i wolnostojących czy też drobnego AGD. To, co wybieramy jako użytkownicy, zawęża się w zasadzie do określenia gabarytów, kolorystyki i funkcjonalności. W praktyce, kompletując sprzęt, możemy korzystać z oferty niemal każdego producenta, na przykład kupując płytę jednej marki, okap drugiej, a piekarnik i lodówkę jeszcze trzeciej i czwartej. Tak wyposażona kuchnia może i będzie stylizowana, chociażby ze względu na sam jej projekt czy zastosowane w sprzęcie materiały czy kolory, jednakże spójną linią już nie będzie. Tylko „gotowe”, szyte na miarę serie dają gwarancję, że nie będzie rozbieżności stylistycznych, technicznych czy funkcjonalnych. Co więcej, zastosowanie linii pozwala bez problemów wymienić w przyszłości sprzęt na inny lub uzupełnić linię o nowe, dodatkowe funkcjonalnie urządzenia. To się nazywa gotowa oferta. Jeśli szukamy zestawu na miarę naszych potrzeb, będzie to tak zwana personalizacja, a to już zupełnie coś odrębnego!

Okapy-na-zamowienie-9

Personalizowany wygląd okapu może zostać dostosowany do wnętrza w taki sposób, że będzie z nim tworzył spójną, wzorniczą całość. (Fot. Ciarko Design)

Dlaczego szukamy nowości wzorniczych?

Duży wpływ na popularyzację nowych kolorów, faktur i wzorów mają projektanci, styliści, międzynarodowe targi konsumpcyjne, choćby Ambiente, oraz konkursy, a wśród nich słynne na świecie „Red Dot” czy „iF”. Dzięki popularyzacji nowości nabieramy ochoty na posiadanie nowych rozwiązań w codziennej przestrzeni kuchennej. Coraz częściej wiąże się to z generalnym remontem, zmianą stylu wyposażenia wnętrza oraz jego kolorystyki. Urządzeń codziennego użytku, również w segmencie dużego AGD, nie kupuje się już „raz na całe życie”. Zmieniają się moda, upodobania, a style się mieszają. Na rynku znajdziemy zarówno serie nowoczesne, jak i klasyczne, w stylu etno, retro, vintage czy skandynawskim. Co więcej, producenci, wychodząc naprzeciw wciąż rosnącym oczekiwaniom klientów w zakresie personalizacji produktów, oferują również sprzęty do dowolnej aranżacji oraz dekoracji. Mimo to pewne elementy są dla linii zawsze wspólne – najczęściej mają one tę samą stylistykę, bryłę, kolory czy wstawki.

Okapy-na-zamowienie-11

Fot. Elica

Okap na miarę naszej kuchni

Producenci, nawet gotowych projektów i konstrukcji, oferują rozmaite udogodnienia w kwestii zarówno funkcjonalnej, jak i wizualnej. Najrzadziej dotyczy to okapów do zabudowy, których i tak większa część jest ukryta w meblach. Natomiast jeśli weźmiemy pod uwagę okap wyspowy, tu pole do działania jest całkiem spore. Po pierwsze, może- my mieć wpływ na jego wielkość. Producenci oferują całe kolekcje takiego samego okapu w rozmaitych wielkościach, a co za tym idzie, również wydajnościach. Oznacza to, że dopasujemy taki model zarówno do kuchni mniejszej, jak i dużej przestrzeni kuchennej, otwartej na inne pomieszczenia. Możemy również mieć wpływ na kolor obudowy, czy też wybarwienie całej konstrukcji. Nie ma również przeszkód, aby dodać do takiego urządzenia elementy drewniane, które niejako dopasują nowoczesne wzornictwo do kuchni, która jest np. utrzymana w stylu retro. I wrzeszczcie funkcjonalność. Tutaj też możemy wybierać spośród rozmaitych funkcji, od oczyszczania i jonizowania powietrza w domu, po liczbę elementów świetlnych i najnowszą funkcję, jaką jest możliwość sterowania z płyty. Wszystkie te przykłady to nic innego, jak podniesienie komfortu użytkowania sprzętu, a także wyjście naprzeciw obecnym trendom w zakresie jego użytkowania, który po pierwsze ma być wydajny, po drugie – energooszczędny, a po trzecie – estetycznie wykonany z dbałością o najdrobniejsze detale.  

Okapy-na-zamowienie-13

Fot. Ciarko Design

Ciarko Design z panelem do własnego wykończenia

Ciarko, jeden z największym producentów okapów w Polsce, oferuje klientom model do samodzielnej personalizacji. Model Minimal 1 marki Ciarko Desing to otwarta forma, którą można dostosować do wystroju kuchni. Marmur? Drewno? Konglomerat? Tu nie ma żadnych ograniczeń. Ten okap można maksymalnie dopasować do pozostałych elementów swojej kuchni. Wystarczy wybrać panel do samodzielnego wykonania, dzięki, któremu użytkownik uzupełni okap o wybrany materiał.

Linia okapów o nazwie Minimal to prosta, minimalistyczna forma z zewnątrz, która w środku skrywa innowacyjne rozwiązania techniczne na światowym poziomie. Każdy okap wykonywany jest z dbałością o najdrobniejszy detal, co jest priorytetem marki Ciarko Design. W linii jest 8 modeli, które dają nieskończone możliwości, w tym model Minimal 1 oferujący możliwość personalizacji wykończenia. To wyszukane wzornictwo połączone z najlepszą techniką. Regulowane oświetlenie (ciepło/zimno) pozwala dopasować światło okapu do pozostałego oświetlenia. Prosta bryła o wyjątkowej, głębokiej czerni idealnie wpasuje się w nowoczesne, loftowe wnętrze. Model Minimal 1 jest sterowany gestami. Dzięki funkcji Gesture Control możemy włączać i wyłączać okap czy zmieniać tryb jego pracy bez przerywania gotowania, wycierania rąk i dotykania panelu sterującego. Gesture Control umożliwia włączenie oraz wyłączenie oświetlenia jednym ruchem dłoni. Dla tradycjonalistów do okapu dołączony jest pilot. Konstrukcja okapu jest trzykrotnie malowana, dzięki czemu nie odznaczają się na niej palce, a powierzchnia jest odporna na zarysowania. Wydajny, energooszczędny silnik BLDC zużywa do 95 proc. mniej energii w porównaniu z tradycyjnym silnikiem o podobnej wydajności. Dzięki niemu w kuchni jest bardzo cicho, a powietrze pozostaje czyste nawet po kilkugodzinnym gotowaniu.

Ciarko Design
2023-12-01
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket