Pielęgnacja

Kompaktowy irygator doskonale sprawdzi się w podróży. (Fot. Adler)

Irygatory stacjonarne i podróżne

Higiena jamy ustanej nie powinna sprowadzać się tylko do szczotkowania zębów. Bardzo przydatnym urządzeniem jest irygator, który służy do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych wąskim strumieniem wody pod ciśnieniem. Szczególnie polecamy go osobom noszącym aparat ortodontyczny. Zastosowanie irygatora przynosi kilka korzyści. Przede wszystkim pozwala on poprawić stan dziąseł, pomaga np. w leczeniu paradontozy. Oprócz tego skutecznie zwalcza kamień nazębny, wypłukując go spomiędzy zębów. Tym samym wolniej się on odkłada. Dodatkowo urządzenie usuwa bakterie, a więc zapobiega rozwojowi próchnicy i powoduje, że oddech jest świeższy. Irygator idealnie zastąpi np. nić dentystyczną u osób z ciasno stłoczonymi zębami. W zestawie z urządzeniem znajdują się wymienne końcówki, np. standardowa do irygacji, ortodontyczna, do czyszczenia języka, periodontyczna, a nawet do udrażniania nosa. Inne korzyści płynące z korzystania z irygatora to czyszczenie w miejscach niedostępnych dla szczoteczki czy poprawa ukrwienia dziąseł.

Podczas pracy możemy kontrolować ciśnienie strumienia wody i dopasować je do stanu uzębienia. Wybierając sprzęt, powinniśmy zwrócić uwagę na czas pracy oraz pojemność zbiornika na wodę. Do czyszczenia irygatorem producenci zalecają stosowanie zwykłej, letniej wody z kranu. Regularne korzystanie z irygatora już po 14 dniach przynosi poprawę stanu dziąseł.

Pielęgnacja

OROMED Oro-Dent; CONCEPT ZK4022 Perfect Smile; ELDOM RY100B Jett

Parametry irygatorów

Jak wspominaliśmy, irygator jest urządzeniem, które emituje strumień wody. Dlatego możliwa jest regulacja wartości ciśnienia, zazwyczaj jest to np. od 30 do 100 PSI (od 2 do 6,9 bar), dzięki czemu możemy dopasować intensywność czyszczenia do uzębienia oraz oczekiwanych efektów. Im możliwości regulacji są większe, tym lepiej dla użytkownika. Mniejsze ciśnienie jest zalecane np. osobom z chorobami dziąseł i nadwrażliwością. W takim wypadku warto więc zwrócić uwagę, jak duża jest liczba stopni regulacji ciśnienia wody. W trakcie pracy irygator emituje impulsy, nawet 1800 w ciągu minuty.

Kolejną z ważnych cech są rozmiary. Obecnie bardzo dużą popularnością cieszą się kompaktowe irygatory podróżne. Są nieco większe niż typowa szczoteczka elektryczna, a ich zbiornik jest zintegrowany z obudową. Kompaktowe rozmiary to zaleta w czasie wyjazdów i na co dzień, ponieważ sprzęt nie zajmuje dużo miejsca w łazience. Jednak wiążą się z tym ograniczenia, a jest to przede wszystkim pojemność zbiornika na wodę, która zazwyczaj wynosi ok. 200 ml. Jeśli wolelibyśmy irygator z większym zbiornikiem, należy wybrać model stacjonarny. Wtedy pojemnik na wodę jest umieszczony w specjalnej bazie, a woda jest transportowana do irygatora przy pomocy wężyka. Na rynku bez trudu znajdziemy modele o pojemności większej niż 500 ml. Zazwyczaj baza ma również możliwość przechowywania wymiennych końcówek.

Pielęgnacja

Sterylizator UV pozwala na szybkie odkażenie główki szczoteczki. (Fot. Concept)

Zasilanie irygatorów

Z rozmiarami nieodłącznie wiąże się kwestia zasilania. Otóż modele kompaktowe zazwyczaj wyposażone są we wbudowane akumulatory. W podróży jest to duża zaleta, ponieważ nie jesteśmy uzależnieni od dostępu do gniazdka i o higienę jamy ustnej można dbać w każdych warunkach. W zależności od zastosowanej baterii przy standardowym cyklu użytkowania urządzenia pracują od tygodnia do 30 dni na jednym ładowaniu. Przewód ładujący bardzo często jest wyposażony we wtyk USB, więc nie ma problemu ze znalezieniem odpowiedniego zasilacza. Samo ładowanie jest, niestety, czasochłonnym procesem i zazwyczaj trwa przynajmniej kilka godzin.

Irygatory stacjonarne są zazwyczaj zasilane sieciowo. Atutem tego rozwiązania jest, oczywiście, brak ryzyka rozładowania baterii. Wystarczy podłączyć urządzenie i jest ono gotowe do pracy. Niektóre modele mogą być zasilane sieciowo-akumulatorowo, co łączy zalety obu tych rozwiązań.

Pielęgnacja

OROMED Oro-Dent Pro; ADLER AD 2176

Tryby pracy

Standardowy irygator dysponuje kilkoma trybami pracy. Zazwyczaj są one co najmniej trzy. Tryb standardowy jest polecany większości użytkowników. Skutecznie czyści przestrzenie międzyzębowe oraz szczeliny w aparatach ortodontycznych. Pulsacyjny tryb pracy jest rekomendowany do masażu dziąseł i poprawia ich ukrwienie. Podczas korzystania z niego ciśnienie strumienia wody zmienia się. Wyróżniamy także tryb delikatny, który charakteryzuje się niskim ciśnieniem wody. Powinny z niego korzystać osoby mające problemy z nadwrażliwością dziąseł.

To jednak nie wszystko. Bardziej zaawansowane irygatory mogą mieć dodatkowe tryby, np. wybielanie, dzięki któremu uśmiech będzie wyglądał jeszcze lepiej. Kolejnym jest pielęgnacja aparatu ortodontycznego. Został opracowany specjalnie z myślą o lepszym czyszczeniu przestrzeni aparatów ortodontycznych. Wiele bak terii gromadzi się także na języku, o jego higienę również warto dbać, dlatego irygator może być wyposażony w specjalny tryb do tego przeznaczony.

Końcówki irygatorów

Na funkcjonalność urządzenia oraz dostępność trybów pracy wpływa, oczywiście, liczba końcówek, w które sprzęt jest wyposażony. Końcówka standardowa służy do codziennego usuwania zanieczyszczeń z przestrzeni międzyzębowych. Ma wąski i zakrzywiony kształt. Podobny wygląd ma końcówka ortodontyczna, jednak dodatkowo jest wyposażona we włókna, które czyszczą okolice zamków i łuków aparatu. Kształt niewielkiej łopatki, podobnej do patyczka do lodów, ma końcówka do czyszczenia języka. Działa jak skrobak i może również czyścić policzki. Dostępna jest także końcówka ze szczoteczką do zębów. Może być użytkowana z pastą lub bez niej. Pracuje przy niskim ciśnieniu, a podczas jej użytkowania należy wykonywać delikatne ruchy niczym szczoteczką manualną. Warto dokładnie przeglądać specyfikację irygatorów. Oprócz wspominanych końcówek niektóre modele wyposażone są w bardziej specjalistyczne, np. do czyszczenia kieszonek przyzębnych i rozwidleń czy implantów oraz koron. Sposób użycia dołączonych do urządzenia końcówek jest dokładnie opisany w instrukcji obsługi. Oprócz tego producent wskazuje, jak często należy je wymieniać.

Pielęgnacja

CAMRY CR 2172; CONCEPT ZK4030 Perfect Smile

Rozwiązania praktyczne i konserwacja

Elementy irygatora mające kontakt z wodą są, oczywiście, wodoodporne, co ma zapewnić bezawaryjną pracę. Urządzenie jest raczej łatwe w obsłudze. Wystarczy założyć odpowiednią końcówkę, a następnie włączyć sprzęt i przy pomocy przycisku wybrać tryb pracy. Irygatory stacjonarne często mają pokrętło, które służy do regulacji ciśnienia pracy. Niektóre urządzenia wyposażone są w wyświetlacz, który wskazuje tryb pracy czy stopień naładowania akumulatora. Dla sprawnego użytkowania urządzenia ważna jest regularna konserwacja. Dotyczy to zwłaszcza usuwania osadów z twardej wody. Dlatego producent w instrukcji informuje, jak często należy czyścić irygator oraz w jaki sposób.

2023-07-12
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket