Pilarki stołowe

Osłona tarczy ze złączką Cleantec zapewnia pracę bez pyłu i dobrą widoczność w pilarce stolikowej Festool TKS 80 EBS. (Fot. Festool)

Pamiętajmy o bezpieczeństwie

Pilarki tarczowe to urządzenia bardzo niebezpieczne, dlatego tak istotne jest, aby używać ich zgodnie z przeznaczeniem i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Zastosowanie się do kilku reguł pozwoli bezwypadkowo wykonać pracę. Należy być przewidującym, obserwować, co się robi, i zachowywać rozsądek podczas używania elektronarzędzia. W miejscu pracy należy utrzymywać porządek i dobre oświetlenie. Narzędzia tnące powinny być ostre i czyste. Odpowiednie utrzymywanie ostrych krawędzi tarczy zmniejsza prawdopodobieństwo zakleszczenia i ułatwia obsługę. Nie wolno zakładać tarcz uszkodzonych lub niedozwolonych przez producenta. Przed przystąpieniem do cięcia należy sprawdzić, czy na linii rzazu nie znajdują się jakieś przeszkody, na przykład wbite gwoździe. Tarcza powinna się już obracać, zanim dotknie materiału, a cięcie powinno się odbywać tylko wówczas, gdy ostrza piły będą wystawać na 3/4 swojej wysokości poza materiał. Inaczej tarcza zacznie się klinować. Żeby pracować bezpiecznie podczas cięcia, osłona tarczy powinna być opuszczona. Po zakończeniu pracy nie wolno w sztuczny sposób wyhamowywać obracającej się tarczy. Musi ona zatrzymać się sama.

Środki ochrony osobistej

Należy zawsze bezwzględnie zakładać okulary, a także stosować inne dostępne wyposażenie ochronne: maskę przeciwpyłową, obuwie antypoślizgowe, kask lub ochronniki słuchu. Natomiast zbędne przy pracy pilarką są rękawice robocze. W razie wypadku nie ochronią one dłoni, a uniemożliwiają pewny chwyt obrabianego przedmiotu.

2021-03-22
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket