Poduszki i maty elektryczne

Poduszki i maty elektryczne

Dla wielu osób urządzenia takie jak poduszki czy maty grzewcze są wręcz niezbędne do komfortowego codziennego funkcjonowania. Stanowią bowiem nie tylko źródło ciepła, ale również łagodzą wiele powszechnie występujących dolegliwości zdrowotnych. (Fot. Adler)

Poduszki i maty grzewcze są szczególnie wskazane dla osób cierpiących na nerwobóle i bóle reumatyczne. Przyjemne ciepło ma działanie rozluźniające i kojące. Zaletą poduszek czy mat grzewczych są przede wszystkim wymiary, które pozwalają na rozgrzewanie konkretnych partii ciała w zależności od aktualnych potrzeb użytkownika oraz umożliwiają zabranie ich ze sobą w podróż.

Ważne parametry

Podstawowym parametrem każdego urządzenia grzewczego jest oczywiście moc. W praktyce informuje ona przede wszystkim o tym, jak szybko urządzenie nagrzeje się. W większości przypadków moc wynosi do 100 W. Oczywiście, wpływa ona również na zużycie energii, które wbrew pozorem nie jest duże, przede wszystkim dlatego, że większość poduszek i mat elektrycznych jest wyposażona w opcję kilkustopniowej regulacji temperatury, co pozwala dopasować ją do upodobań użytkownika oraz zredukować koszty ogrzewania. Pod względem praktycznym warto zwrócić uwagę na rozmiary produktu, żeby był on dopasowany do potrzeb, oraz długość przewodu zasilającego, która powinna zapewniać komfortowe użytkowanie.

Znaczenie ma również sposób zasilania. Powszechnie dostępne są bowiem poduszki i maty grzewcze zasilane z sieci elektrycznej o napięciu 230 V. Jeśli jednak chcielibyśmy użytkować taki sprzęt np. w aucie lub na kempingu, możemy zdecydować się na model zasilany z gniazda 12 V, podłączany do instalacji elektrycznej auta. Pamiętajmy jednak, że takie urządzenia nagrzewają się wolniej i gdybyśmy chcieli z nich skorzystać w domu, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego adaptera.

Poduszki i maty elektryczne 3

CAMRY CR 7428; OROMED Oro-Feet Warm; CONCEPT DV7380; OROMED Oro-Heat Neck

Rodzaje urządzeń grzewczych

Obok koców elektrycznych do najpopularniejszych urządzeń grzewczych należą poduszki. Dostępne na rynku modele zazwyczaj mają prostokątny lub kwadratowy kształt i wymiary do 40 × 40 cm. Pokrowiec urządzenia jest zdejmowany i można go prać, żeby zapewnić higieniczne użytkowanie. Bardzo częstym rozwiązaniem jest również otwór, w którym można umieścić dłonie lub stopy, żeby je ogrzać. Ogrzewacze do stóp to zresztą oddzielna kategoria urządzeń elektrycznych. Mają one formę szerokiego buta, a wnętrze jest wyściełane poszewką z miękkiego materiału, która bardzo często jest wyjmowana, co sprawia, że zachowanie higieny użytkowania jest łatwiejsze. Kupując ogrzewacz do stóp, oprócz funkcji użytkowych, jak np. liczba ustawień temperatury, powinniśmy zwrócić uwagę, jaki jest maksymalny rozmiar stopy, którą można w nim umieścić. Bezpiecznym i wygodnym rozwiązaniem jest termofor elektryczny. Może długo utrzymać ciepło i nie trzeba go napełniać wrzątkiem. Pomoże on np. w wyeliminowaniu bólu stawów czy mięśni. Ciekawym rozwiązaniem są również maty grzewcze. Mają one niewielkie rozmiary i przydają się, gdy chcemy rozgrzać konkretny fragment ciała. Taką matę możemy podłożyć np. pod plecy czy kark, żeby ciepło było dystrybuowane punktowo.

Poduszki i maty elektryczne 5

Oprócz poduszek i mat grzewczych dostępne są również np. ogrzewacze stóp. (Fot. Adler)

Funkcje i bezpieczeństwo użytkowania

Podstawowym wyposażeniem urządzenia jest pilot, który może być wyposażony w ekran LCD lub LED. Najczęściej dostępne są przynajmniej dwa stopnie pracy, jednak w bardziej zaawansowanych modelach jest ich nawet dziewięć. Oczywiście, możliwość precyzyjnej regulacji parametrów pracy jest znaczącym atutem. Oprócz tego dostępny jest wbudowany timer. Możemy więc ustalić, żeby poduszka lub mata grzały przez określony czas i po jego upłynięciu wyłączyły się automatycznie. Sterowanie urządzeniem jest więc bardzo proste, a jego obsługa nie sprawia problemów. Urządzenia muszą być wyposażone w podstawowe zabezpieczenia. Są to ochrona przed przegrzaniem i przeciwprzepięciowa. Po upływie np. jednej godziny sprzęt automatycznie przełączy tryb pracy z grzania na poziomie „wysokim” na poziom „niski”, co zapewnia bezpieczeństwo.

Większość dostępnych na rynku mat i poduszek można prać. Należy pamiętać jednak o kilku zasadach. Przede wszystkich trzeba odłączyć przewód zasilający z pilotem. Producenci zalecają zazwyczaj pranie ręczne lub użycie programu delikatnego w pralce przy temperaturze 30 °C. Po praniu urządzenie należy dokładnie osuszyć. Dokładne wytyczne mogą się jednak różnic w zależności od urządzenia, dlatego zawsze należy zapoznać się z instrukcją obsługi. W przypadku niektórych poduszek czy ogrzewaczy prać można np. tylko zewnętrzny pokrowiec lub przeciwnie – wewnętrzna wyściółkę. Należy pamiętać o tym, że tylko właściwa konserwacja stanowi gwarancję, że urządzenie będzie pracowało bezawaryjnie, a jego użytkowanie będzie bezpieczne.  

Poduszki i maty elektryczne 7

CONCEPT DV7360; GOTIE GPE-200S; OROMED Oro-Heat Pad; ADLER AD 7427

Kojące ciepło – Oromed Oro-Heat Pillow

W przypadkach występowania bólów korzonkowych czy reumatycznych niezastąpiona będzie poduszka elektryczna Oromed Oro-Heat Pillow. Dzięki delikatnemu i równomiernemu ogrzewaniu całego ciała poprawia krążenie krwi, co w konsekwencji polepsza samopoczucie i ogólną sprawność ruchową. Dzięki wymiarom wynoszącym 30 × 40 cm poduszka idealnie sprawdzi się podczas rozgrzewania wybranych partii ciała. Moc urządzenia wynosi 100 W, a intensywność pracy można regulować za pomocą wygodnego programatora na pilocie. Dostępne są trzy poziomy ogrzewania. Aby zapewnić pełnię bezpieczeństwa, urządzenie wyposażono w zabezpieczenie przed przegrzaniem oraz czasomierz, automatycznie wyłączający ogrzewanie po upływie 90 min. Poduszka elektryczna Oromed Oro-Heat Pillow może być prana po odłączeniu programatora.

Kojące ciepło

Dwustopniowa regulacja temperatury – Adler AD 7403

Poduszkę Adler AD 7403 można wykorzystać do ogrzania określonej części ciała. Powszechnie wiadomo, że ciepło ma pozytywny wpływ na mięśnie i pozwala szybciej wyleczyć niektóre dolegliwości zdrowotne. Już po kilku minutach po włączeniu możemy cieszyć się przyjemnym i kojącym ciepłem. Niezależnie od tego, czy poduszka przyda się w walce o zdrowie, czy po prostu w walce z bezsennością, jej przewagą jest prostota użytkowania. Dołączony pilot pozwala na dwustopniową regulację temperatury w zależności od potrzeb użytkownika. Poduszka ma zdejmowany pokrowiec, który można wyprać. Specjalne otwory w pokrowcu dają możliwość umieszczenia w nich stóp lub dłoni. Dla bezpieczeństwa poduszka elektryczna ma zabezpieczenie przed przegrzaniem.

Dwustopniowa regulacja temperatury
2023-01-09
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket