Jednym z najpopularniejszych urządzeń AGD utrzymanych w stylistyce retro jest lodówka,
która w połączeniu ze sprzętem do zabudowy stworzy spójną wzorniczo aranżację. (Fot. Amica)
Coraz częściej projektanci i architekci wyposażenia wnętrz, jak również ostateczni użytkownicy zainteresowani są modelami retro, które oprócz tradycyjnych funkcji grzania zachwycają interaktywnością, automatyką (w najbardziej zaawansowanych urządzeniach), komfortem pracy, a nierzadko funkcjami minimalizowania czasu i poboru energii elektrycznej. Mówiąc o automatyce, mamy na myśli gotowe, zapisane w pamięci programy, które zostały dobrane pod kątem konkretnych potraw czy dań – tak, by wszystkie parametry i rezultaty grzania były dla danego produktu najlepsze. Użytkownik nie musi więc szukać w przepisach czy instrukcji obsługi, jak długo należy piec np. drób i jaką grzałkę do tego celu aktywować lub też jaką temperaturę należy ustawić. Jak ogromne możliwości i potencjał tkwią w tego typu sprzęcie, niech świadczy krótka lista wybranych tylko możliwości piekarników kuchni wolnostojących. Możemy dzięki nim piec ryby, mięso, rozmrażać potrawy, utrzymać je w cieple, piec pizzę, chleb, podgrzewać talerze, suszyć, pasteryzować, wspomagać proces wyrastania ciasta czy wreszcie piec ciasto, fondue lub zapiekanki. W wypadku najbardziej wysublimowanych rozwiązań piekarniki dają użytkownikom możliwość wyboru precyzyjnego programu z obszernej listy pozycji. Co więcej, listę tę możemy często wzbogacić samodzielnie, zapisując w menu urządzenia własne ustawienia i preferencje.
AMICA FKR29653B; GORENJE ONRK619DOL; VESTFROST VR-FB373-2E0BM; VESTFROST VR-FB373-2E1BR
Aspekty związane z bezpieczeństwem, również w modelach utrzymanych w stylistyce retro i vintage, są bardzo poważnie traktowane przez producentów, nie tylko zresztą kuchni wolnostojących, które spełniać muszą rygorystyczne normy i zalecenia. Stosowane są rozmaite rozwiązania techniczne, których zadaniem jest minimalizowanie możliwości porażenia prądem, wybuchu gazu czy chociażby ryzyka oparzeń. Poprawiają one także komfort obsługi i dbają o nasze kulinarne efekty. W piekarnikach stosowane są specjalnie przeszklone drzwi, których front nie nagrzewa się powyżej określonej temperatury, bezpiecznej dla użytkownika. Producenci stosują przeszklenie potrójne, a w najbardziej zaawansowanych modelach nawet poczwórne. Oprócz stosowania dodatkowych szyb ochronnych spotyka się także zaawansowane systemy chłodzenia obudowy. Zazwyczaj wyposaża się je w specjalne kanały odprowadzające i wentylatory chłodzące lub systemy grawitacyjne zasysające zimniejsze powietrze z otoczenia. Popularnymi rozwiązaniami są ponadto blokada drzwi urządzenia oraz blokada panelu sterowania. Zapobiega to dostępowi do rozgrzanej komory piekarnika czy też przypadkowemu uruchomieniu urządzenia, np. przez dzieci. W płytach gazowych kuchni wolnostojących oraz modelach z piekarnikami gazowymi standardem, ale zarazem wymogiem jest zabezpieczenie przeciw wypływowi gazu. Chroni ono użytkownika przed niespodziewanym ulatnianiem się tego paliwa. W razie zalania palnika dopływ gazu zostaje automatycznie odcięty.
VESTFROST VC-993wnPBR; RAVANSON KWGE-90R
Wiele kolorowych modeli lodówek utrzymanych jest w stylistyce nawiązującej do lat 50. i 60. XX w. Retro nie musi wcale oznaczać ograniczonej funkcjonalności. Sprzęt, mimo charakterystycznego wyglądu, może oferować innowacyjne rozwiązania techniczne i funkcje znane z najnowocześniejszych oferowanych obecnie urządzeń. Sprzęty utrzymane w stylu retro pozwalają stworzyć projekt bazujący na stylizowanych na retro piekarnikach, płytach, okapach i kuchenkach mikrofalowych, a także wolnostojących chłodziarkozamrażarkach. Ważną rolę odgrywają tutaj miękkie linie i kształt samego sprzętu, wycięcia drzwi i dekoracje na uchwytach stylizowane na stare złoto, srebro lub miedź. Nie mniej ważną rolę odgrywa również kolor, który to właśnie w modelach w stylistyce retro jest najczęściej spotykanym wyróżnikiem. Stosowane są często kolory takie jak czerwony, zielony, niebieski, granatowy, złoty, a nawet żółty czy różowy.
Fot. Gorenje
Każdą linię można uzupełnić o ciekawe wzorniczo detale. Produkty z sektora drobnego AGD to sposób na wzbogacenie kuchennego wnętrza, nadanie mu bardziej oryginalnego lub harmonijnego charakteru. Warto dodać, że ciekawe wzornictwo w zestawieniu z bogatą ofertą funkcjonalną produktów wchodzących w skład konkretnej serii daje naprawdę duże kulinarne możliwości. Nawet w najbogatszej linii wzorniczej może zaistnieć sytuacja, że jakiegoś produktu w niej zabraknie. Nic jednak straconego, bowiem we wzornictwie, podobnie jak w innych dziedzinach, występują, oczywiście, podobne czy powtarzalne materiały czy motywy zdobnicze. Dlatego warto przyjrzeć się często ofercie innych marek pod kątem brył, materiałów, linii, kolorów, ich odmian czy odcieni.
Dobrym przykładem doboru dodatkowych urządzeń przez pryzmat stylistyki i wykonania są serie śniadaniowe czy ekspresy do kawy. W serii śniadaniowej zazwyczaj znajdziemy czajnik, toster czy ekspres przelewowy. Jeśli cenimy dobre espresso ze świeżo mielonej i świeżo zaparzonej kawy, możemy wziąć pod uwagę ekspres automatyczny.
Dodatkami uzupełniającymi stylistykę mogą być również drobne elementy dekoracyjne, takie jak stojaki na przyprawy, specjalne kuchenne relingi, słoje z ciekawymi pokrywkami, świeczniki, obrusy, serwety i wiele, wiele innych. Możliwości są naprawdę nieograniczone. Jeszcze większe pole do spójnej aranżacji mamy w kuchniach połączonych z jadalniami, przestrzenią do spędzania czasu w ciągu dnia, a także otwartych na salon. W takich wypadkach możemy łączyć style i dopełniać je również meblami, oświetleniem, sprzętem audio i wideo, a także dodatkami tekstylnymi, takimi jak koce, poduszki, firany czy zasłony.
GORENJE MO4250CLB; GORENJE MO4250CLI
Sprzęty z linii retro i nie tylko wykonane są z rozmaitych materiałów, nierzadko jako jedna bryła, ale również z dodatkowymi elementami, o które należy zadbać w sposób szczególny. Nie tylko po to, żeby urządzenia sprawnie działały, ale przede wszystkim żeby efektownie wyglądały. Wszak właśnie to było ich pierwszą cechą, dla których zostały wybrane do danej kuchni. Stal nierdzewna, powierzchnia lakierowana oraz aluminium i tworzywo sztuczne – tego typu powierzchnie spotkamy najczęściej. Elementy te myje się dosyć łatwo, ponieważ wystarczy nanieść cienką warstwę odpowiedniego środka i delikatną ściereczką rozprowadzić go po całej powierzchni. Kolistymi ruchami należy wmasować specyfik w elementy, tak aby domyć wszelkie zabrudzenia. Jeśli zabrudzenie lub plama są trudne do usunięcia, należy docisnąć ściereczkę lub po prostu zastosować specjalny rozpuszczalnik do plam z tłuszczów lub trudno zmywalnych zabrudzeń. Nierzadko też w różnego rodzaju urządzeniach występują szklane panele, które nadają urządzeniu elegancki wygląd. Wykończenia te można myć delikatnym detergentem, jednak mogą pojawić się smugi. By je usunąć, warto zastosować płyn do szyb, który doda elementom połysku. Myjąc panele sterowania, należy zachować dużą ostrożność, ponieważ woda, która mogła dostać się pod panel (np. przez szczeliny przy otworach przycisków), mogłaby uszkodzić urządzenie. Dlatego też nie zaleca się mycia paneli gąbką nasączoną wodą.
Kolorystyka urządzeń retro i charakterystyczne detale sprawią, że sprzęty nawet innych producentów z powodzeniem mogą tworzyć praktyczną i harmonijną stylistycznie aranżację. (Fot. Gorenje)
Na rynku spotkać można prawie wszystkie urządzenia zachowane w takim stylu – od drobnego AGD po urządzenia do zabudowy. Charakterystycznym elementem sprzętu retro jest panel sterowania, który najczęściej jest mechaniczny. Dobrym przykładem są piekarniki utrzymane w tej stylistyce. Wówczas użytkownik może w bardzo prosty sposób regulować temperaturę w urządzeniu oraz wybierać dodatkowe opcje. Zazwyczaj obok manualnego panelu sterowania znajduje się także analogowy zegar. W tego typu urządzeniach retro ważne są również uchwyty. Mają one często wykończenie mosiężne lub miedziane, co sprawia, że nie widać na nich odcisków palców. Podobne rozwiązania jak w piekarnikach stosowane są również w kuchniach wolnostojących retro, a więc modelach zintegrowanych z płytą grzejną, najczęściej gazową. Mówiąc o stylu retro czy vintage, nie sposób pominąć chłodziarkozamrażarek. O tym, jak innowacyjne potrafią być te urządzenia, świadczą chociażby konstrukcje typu side by side w klasycznej obudowie z lat 60. ubiegłego stulecia, ale… z dozownikiem wody i lodu. Chłodziarkozamrażarki w stylu retro i vintage zyskały miano kultowych i są chętnie wybierane przez klientów na całym świecie. Różnokolorowe wersje obudów, opływowe kształty, zaokrąglone narożniki, charakterystyczne, często masywne uchwyty mają w sobie mnóstwo uroku. W urządzeniach retro istotną rolę ogrywa wykończenie listwami lub drewnem. Tutaj na uwagę zasługują przede wszystkim okapy rustykalne. Takie wersje stylistyczne mają najczęściej formę wyspową lub przyścienną. Kształty okapów mogą być przy tym bardzo różne – od podłużnych prostych po wyrafinowane wyprofilowane, stożkowe lub półokrągłe. Producenci proponują także specyficzne dodatki lub dekoracje, które zdecydowanie dodają wdzięku oferowanemu przez nich modelowi. Modele vintage charakteryzują się spokojnymi, stonowanymi barwami, które doskonale współgrają z subtelnymi, lekko zaokrąglonymi kształtami urządzeń. Chętnie stosowane są tutaj matowe wykończenia, które bardzo często połączone są ze stalowymi elementami, ożywiającymi całość i oddającymi klasyczny oraz elegancki styl.
© 2024 InfoMarket