Warto wybrać odkurzacz z dużą liczbą szczotek i ssawek, które ułatwią czyszczenie różnych powierzchni. (Fot. Bosch)
Od parametrów, oczywiście, nie uciekniemy. Dlatego warto znać kilka podstawowych. Znacznie ułatwiają one wybór sprzętu odpowiedniego do potrzeb.
Thomas Cycloon Hybrid Pet & Friends; Samsung VC079HN JGG D Pet Care Edition
Producenci odkurzaczy stosują nie jeden, a kilka filtrów, by mieć niemal 100 proc. pewności, że nic się z odkurzacza nie wydostanie. Zbiorniki na zanieczyszczenia różnią się przede wszystkim budową. Poza pojemnikiem zatrzymującym zanieczyszczenia stosuje się dodatkowe filtry. Drugi etap filtracji polega na zatrzymaniu tych drobinek, które przedostały się przez zbiornik. Tutaj stosuje się filtr ochrony silnika, do którego nie może przedostać się kurz czy pył. Pozbawione większych zanieczyszczeń powietrze natrafia na filtr, który ma strukturę gąbki. To na tym etapie zatrzymywane są te pozostałości, które mogłyby doprowadzić do przegrzania silnika. Ostatni etap dotyczy tak naprawdę wydmuchiwanego przez odkurzacz powietrza. Tutaj najczęściej stosuje się dobrej jakości filtry EPA lub HEPA. Im wyższe oznaczenie cyfrowe, np. 14, tym lepiej. Skrót EPA czytamy jako Efficiency Particulate Air, co można przetłumaczyć jako wysokosprawny (wysokowydajny) filtr powietrza. HEPA to z kolei skrót od High Efficiency Particulate Air, a więc „filtr najwyższej sprawności”. Filtry te charakteryzują się bardzo dużym stopniem filtracji i są w stanie zatrzymać nawet 99,97 proc. zanieczyszczeń. W dobrej klasy odkurzaczach najczęściej stosuje się filtry HEPA 13 i HEPA 12.
Nad nimi królują standardy ULPA i SULPA, a więc w rozszerzeniu z ang. Ultra Low Penetration Air oraz Super Ultra Low Penetration Air – minimalna skuteczność filtracji wynosi tu odpowiednio 99,999 oraz 99,9999 proc. W tym ostatnim wypadku skuteczność jest niemal perfekcyjna (czwarte miejsce po przecinku!). Filtry te mają już niemal stuprocentową skuteczność w wychwytywaniu nawet najmniejszych drobin. Nie da się tych skrótów tak łatwo „rozszyfrować” i przełożyć na język polski. Tłumaczenie dosłowne może być bardzo mylące, dlatego my proponujemy określenie ich jako „ultradokładne filtry” lub „superultradokładne filtry”. Filtry o dużej filtracji i przepuszczalności wykonane są zwykle z gęstego włókna szklanego połączonego z syntetyczną żywicą. To ich zwarta struktura sprawia, że zatrzymują cząsteczki o mikroskopijnej wielkości.
Bosch ProAnimal BGS 7PET; Camry CR 7039; MPM MOD-25
W związku z tym, że niektóre filtry trzeba wymieniać, a inne także prać, warto wiedzieć, gdzie się znajdują. Jeśli chodzi o miejsce montażu, wyróżnia się dwa filtry: wlotowe i wylotowe. Oba spełniają określone zadania. To, jakie dają rezultaty, zależy m.in. od miejsca, w którym są umieszczone. Filtry wlotowe w odkurzaczu bezworkowym znajdują się w pojemniku na zanieczyszczenia i mają postać filtrów piankowych z gąbki, które skutecznie wyłapują kurz i są łatwe w czyszczeniu. Filtry wylotowe można znaleźć za silnikiem, natomiast ich zadanie polega na oczyszczaniu wydmuchiwanego już powietrza. W zależności od modelu umiejscowione są w górnej lub tylnej części korpusu i osłonięte specjalną, wyjmowaną kratką. Bardzo często, w zależności od urządzenia, producenci oferują różne typy filtrów wylotowych. Mogą to być klasyczne filtry HEPA lub tzw. mikrofiltry. Te ostatnie są tak skonstruowane, że nie trzeba ich wymieniać.
© 2024 InfoMarket