Soundbary i subwoofery siła emocji

Soundbary i subwoofery

Tańsze telewizory są pozbawione niskich tonów, ponieważ płaski ekran utrudnia instalację dużych głośników. Aby w pełni ciszyć się pełnym pasmem audio warto zainstalować soundbar z subwooferem. Ich konstrukcje i ceny są bardzo zróżnicowane piszemy, na co zwracać uwagę przy ich zakupie.

Dobrze wyposażony soundbar, zwłaszcza w połączeniu z subwooferem, może być doskonałą alternatywą nie tylko dla głośników telewizora, ale także dla zestawu stereo, ale nawet dla kina domowego. Najbardziej zaawansowane modele obsługują systemy surround, takie jak Dolby Atmos czy DTS:X. wspomagające odtwarzanie efektów dźwiękowych podczas oglądania filmów czy seriali.

Soundbary i subwoofery

DENON DHT-S517; SHARP HT-SBW160; TCL S522W

Soundbary aktywne i pasywne

Wśród dostępnych na rynku soundbarów możemy wyróżnić konstrukcje aktywne i pasywne. Pierwsze z nich mają wbudowany wzmacniacz i stanowią samodzielne urządzenia. Oprócz tego mają one zaimplementowane odpowiednie dekodery dźwięku (najczęściej firm Dolby, DTS i ewentualnie autorskie rozwiązania zwiększające przestrzenność odtwarzanego dźwięku), jak również złącza audio-wideo. Modele aktywne wykorzystują zwykle wzmacniacze klasy D o dużej sprawności i niewielkich zniekształceniach harmonicznych. Z kolei modele pasywne są niczym klasyczne kolumny głośnikowe – do poprawnego działania wymagają podłączenia do zewnętrznego wzmacniacza lub amplitunera wielokanałowego. Soundbar pasywny jest, więc tylko odtwarzaczem sygnału audio, wszelkie przetwarzanie i dekodowanie odbywa się np. w amplitunerze, od którego będzie zależało, jakie formaty i dekodery dźwięku obsłuży taki zestaw.

Soundbary i subwoofery

Uniwersalny soundbar all-inone Sonos Ray do telewizora, audiobooków i muzyki,

przesyłanych strumieniowo przez sieć Wi-Fi z aplikacji Sonos lub Apple AirPlay 2. (Fot. Sonos)

Przed zakupem sprawdźmy złącza

Zależnie od tego, czy soundbar jest aktywny czy pasywny, ma różne złącza na tylnym panelu urządzenia. Modele pasywne mają właściwie jedynie terminale głośnikowe. Są one najczęściej zakręcane. Soundbar pasywny może mieć nawet 5 par takich terminali. W soundbarach aktywnych terminale głośnikowe są często zaciskowe. Modele aktywne mogą mieć ponadto różnorodne złącza wejściowe audio – zarówno cyfrowe (optyczne i koaksjalne), jak i analogowe (jack i cinch). Zaawansowane modele mogą mieć nawet gramofonowe wejście audio (2 × RCA), a także wyjście na zewnętrzny subwoofer aktywny. Dostępne może być też wyjście analogowe audio, np. na zewnętrzny wzmacniacz.

Soundbary i subwoofery

SHARP HT-SBW800; LG S90QY

Wersje HDMI

Jednym z ważniejszych złączy dostępnych obecnie w niemal każdym soundbarze aktywnym jest HDMI – wejściowe (przynajmniej jedno) i wyjściowe. Wyjście HDMI może być wyposażone w tzw. zwrotny kanał audio (ARC), dzięki któremu nie ma konieczności stosowania dodatkowego połączenia kablowego do przesyłania dźwięku z telewizora do soundbara.

Soundbar może wykorzystywać funkcję CEC (Consumer Electronic Control), która umożliwia obsługę za pomocą jednego pilota dwóch urządzeń połączonych kablem HDMI (np. soundbara i odbiornika telewizyjnego). Soundbary aktywne mogą być też wyposażone w złącze USB, a nawet czytnik kart pamięci, co pozwala na odtwarzanie plików audio z pamięci flash. 

Jeżeli mamy telewizor z HDMI 2.1 i korzystamy z konsoli do gier też z HDMI to soundbar też powinien mieć złącze w najnowszej wersji, aby nie tłumił sygnału

Soundbary i subwoofery

TECHNISAT Audiomaster SL 450; POLK AUDIO Magnifi Mini AX

Soundbary z Dolby Atmos

Soundbar aktywny, mimo że jest to zwarta, jednoelementowa konstrukcja, jest w stanie obsługiwać różnorodne dekodery dźwięku przestrzennego, podobnie jak ma to miejsce w wypadku zestawów kina domowego. Wrażenie przestrzenności może być wytwarzane dzięki odpowiednio dużej liczbie głośników w listwie soundbarowej i odpowiedniemu ich rozstawieniu. Do zwiększenia wrażenia efektu surround wykorzystuje się różnorodne algorytmy i cyfrowe przetwarzanie sygnałów. Mogą one sprawić, że nawet sygnał audio, który w oryginale jest stereofoniczny, będzie przetworzony na wielokanałowy. W generowaniu dźwięku przestrzennego niezwykle pomocne są wszelkie odbicia fal dźwiękowych od ścian i sufitu pomieszczenia, co sprawia, że do użytkownika dociera nie tylko dźwięk bezpośredni generowany przez przetworniki elektroakustyczne soundbara, ale i dźwięk odbity (a więc nieco opóźniony w stosunku do bezpośredniego). Najbardziej zaawansowane modele obsługują takie systemy surround jak np. Dolby Atmos. Rozwiązanie to dostarcza wyjątkowych wrażeń dźwiękowych i wzbogaca przestrzeń odtwarzanego sygnału audio o dodatkowy wymiar. W dużym uproszczeniu, ścieżki dźwiękowe w systemie Dolby Atmos powstają przez dodanie do tradycyjnej ścieżki wielokanałowej 5.1 trzeciego wymiaru – wysokości dźwięku (w sensie przestrzennym). W rezultacie otrzymujemy realistyczny, wielokanałowy dźwięk filmowy. System Dolby Atmos doskonale sprawdzi się podczas odtwarzania odgłosów np. przelatującego nad głową helikoptera czy padającego deszczu, a więc wszędzie tam, gdzie różnorodne dźwięki przemieszczają się w przestrzeni i dochodzą głównie z góry.

Soundbary kompatybilne z Atmosem do odtwarzania dźwięku w tym systemie surround wykorzystują nie tylko odpowiednie dekodowanie sygnału audio, ale też specyficzne rozstawienie przetworników w listwie soundbarowej. Nie ma tutaj jednak dodatkowych głośników instalowanych w suficie – ich funkcję pełnią najczęściej głośniki listwy soundbarowej skierowane ku górze i wytwarzające dźwięk, który ma trafiać do słuchacza dopiero po odbiciu od sufitu.

2022-08-27
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket