Szybkie ładowanie urządzeń mobilnych

Szybkie

Znaczne zwiększenie pojemności akumulatorów w smartfonach przyczyniłoby się do wzrostu ich masy oraz rozmiarów. Chcąc zaoferować klientom komfort pracy z dala od gniazdka, producenci w urządzeniach mobilnych powszechnie stosują standardy szybkiego ładowania, dzięki którym często wystarczy nawet kilkadziesiąt minut, żeby w znacznym stopniu uzupełnić energię akumulatora.

Do skorzystania z nich niezbędne są odpowiednie ładowarki i powerbanki, które pozwolą uzyskać dużą moc ładowania. Dlatego wybierając sprzęt, powinniśmy zwrócić uwagę, z jakimi standardami jest on kompatybilny. Co ważne, najlepsze ładowarki mogą posłużyć do zasilenia nie tylko smartfonów, ale i komputerów czy tabletów z interfejsem USB-C. W dobie baterii w telefonach, których pojemność to nawet ponad 5000 mAh, szybkie ładowanie jest praktycznie niezbędne, żeby komfortowo korzystać z urządzenia.

Szybkie

OnePlus Supervooc 80W; Silicon Power Boost Charger WC104P Global; Samsung EP-T6530NBEGEU; Silicon Power Boost Charger QM15

Standardy szybkiego ładowania

Funkcja szybkiego ładowania w największym stopniu dotyczy smartfonów, choć producenci laptopów również coraz częściej przywiązują wagę do jej obecności. Najpowszechniejszym standardem, który można wykorzystać do szybkiego ładowania większości urządzeń z portem USB-C, jest USB PD (Power Delivery). Jego specyfikacja przewiduje obsługę napięcia nawet 20 V i natężenia prądu do 5 A, co przekłada się na moc nawet 100 W. W praktyce osiągi zależą, oczywiście, od konkretnej ładowarki i jej specyfikacji. Na rynku znajdziemy modele oferujące moc np. 60 W. Przy ich pomocy bez trudu naładujemy nie tylko smartfon, ale i np. MacBooka Air czy energooszczędne ultrabooki. Tryb pracy, czyli napięcie i natężenie prądu, jest dostosowywany automatycznie do ładowanego urządzenia, tak aby zapewnić maksymalną bezpieczną szybkość ładowania. Oczywiście, ładowarki wykorzystujące ten standard są nieco większe niż standardowe dołączone do smartfonów. Jeśli zależy nam na uniwersalności, warto wybrać ładowarkę z kilkoma złączami USB, co umożliwi szybkie ładowanie wielu urządzeń. Kolejnym z popularnych standardów szybkiego ładowania, obsługiwanym także przez ładowarki USB PD, jest Quick Charge (QC). Został on opracowany przez firmę Qualcomm i jest stosowany w telefonach z jej procesorami. Obecnie najbardziej rozpowszechnione wersje tego standardu to QC 3.0 oraz 4.0+. Ta ostatnia jest zgodna ze standardem USB PD i zapewnia moc nawet do 100 W w przypadku napięcia 20 V i natężenia prądu wynoszącego 5 A. Z QC kompatybilne są niektóre rodzaje szybkiego ładowania opra- cowane przez producentów smartfonów, np. TurboPower (Motorola), Adaptive Fast Charging (Samsung), BoostMaster (Asus) czy Dual-Engine Fast Charging (Vivo). Najnowsza wersja standardu – Quick Charge 5 pozwala na uzyskanie mocy ładowania wynoszącej nawet ponad 100 W. Dodatkowym atutem jest lepsze zarządzanie temperaturą. Dzięki zastosowanym czujnikom urządzenie nie osiąga większej temperatury niż 40 °C.

W wybranych smartfonach firmy Oppo znajdziemy również technikę ładowania SuperVOOC. Dzięki napięciu zasilającemu do 20 V i natężeniu prądu wynoszącemu nawet 6,35 A pozwala ona na uzyskanie mocy wynoszącej do 125 W. Jak informuje producent, dzięki temu wystarczy jedynie ok. 20 minut, żeby w pełni naładować telefon z baterią o pojemności 4000 mAh.

W praktyce, wybierając smartfon lub ładowarkę, powinniśmy zwrócić uwagę, które standardy szybkiego ładowania obsługują urządzenia i jaka jest ich maksymalna moc, żebyśmy mogli w pełni wykorzystać możliwości sprzętu. Zwiększenie mocy ładowania może powodować także wzrost wydzielania ciepła. Dlatego producenci stosują zabezpieczenia mające zapewnić ochronę zarówno ładowarki, jak i urządzenia przed przegrzaniem.

Szybkie

Oprócz ładowarki i urządzenia należy pamiętać o dobrej jakości kablu, który zapewni kompatybilność z wybranym standardem szybkiego ładowania. (Fot. OnePlus)

Bezpieczeństwo szybkiego ładowania

Jedną z obaw związanych z szybkim ładowaniem jest kwestia bezpieczeństwa, dotyczy to wpływu na trwałość baterii oraz ochrony akumulatorów przed uszkodzeniem. Faktycznie, ładowanie akumulatorów z większą mocą powoduje wzrost ich temperatury, co mogłoby się negatywnie odbijać na trwałości. W praktyce jednak ładowarki renomowanych producentów kompatybilne z określonymi standardami są wyposażone w elektronikę, która stale monitoruje temperaturę, aby była ona bezpieczna, i chroni sprzęt przed nadmiernym naładowaniem, dynamicznie dostosowując moc ładowania do panujących warunków.

Dlatego tak ważne jest, żeby sam proces ładowania również odbywał się w odpowiednich warunkach, czyli w temperaturze od 10 do 30 °C. Nie powinniśmy np. zostawiać ładującego się smartfona na nasłonecznionym parapecie. Faktycznie, zbyt wysoka temperatura może negatywnie wpłynąć na trwałość i wydajność baterii. Biorąc pod uwagę cykl eksploatacji produktu i duże pojemności akumulatorów w dostępnych urządzeniach mobilnych szybkie ładowanie przynosi zdecydowane korzyści pod względem komfortu użytkowania. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie chcemy z niego korzystać, w niektórych urządzeniach można wyłączyć tę funkcję. Po co jednak ograniczać możliwości sprzętu?

Szybkie

SILICON POWER QP77; SAMSUNG EB-P5300XJEGEU; SILICON POWER QP15

Przewody do ładowania

Do skorzystania z szybkiego ładowania niezbędna jest nie tylko odpowiednia ładowarka, ale również dobrej jakości przewód. Oczywiście, wymagania te będzie spełniał kabel dołączony do urządzenia. Jeśli jednak potrzebujemy więcej przewodów, należy wybierać takie dobrej jakości ze stosownymi oznaczeniami. Przewody do urządzeń Apple ze złączem Lightning powinny być oznaczone certyfikatem „Made for iPod/iPad/ iPhone”. Renomowani producenci w specyfikacji kabli określają, z jakim standardem są one kompatybilne, np. USB PD czy Quick Charge, i z jaką mocą ładowania mogą pracować. Warto zwrócić uwagę na sam wygląd zewnętrzny przewodu, zazwyczaj te lepszej jakości są pokryte materiałowym oplotem, który znacznie zwiększa ich odporność. Jeśli przewód będzie wykorzystywany do komunikacji z komputerem, powinniśmy także zwrócić uwagę na to, jaki transfer maksymalnie oferuje, zazwyczaj jest to 480 Mbit/s, czyli szczyt możliwości portu USB 2.0, lub 5 Gbit/s, a więc tyle co w USB 3.0. Oczywiście, sens zakupu takiego przewodu jest tylko wtedy, gdy posiadany sprzęt jest wyposażony w złącze pracujące z taką prędkością. Aluminiowe ekranowanie kabli Lightning oraz USB-C zapewnia doskonałą ochronę przed zakłóceniami oraz stabilność transferu danych. Długość przewodu powinniśmy dobrać do swoich wymagań i oczekiwań.

Szybkie

Powerbank o dużej mocy i pojemności będzie dobrym wyborem do ładowania kilku urządzeń jednocześnie.

Może także stanowić alternatywę dla wieloportowej ładowarki. (Fot. Samsung)

Szybkie ładowanie bezprzewodowo

Obok tradycyjnego ładowania przewodowego coraz większą popularnością cieszy się szybkie ładowanie bezprzewodowe. Jego zaletą jest wygoda – wystarczy odłożyć smartfon na odpowiednie miejsce, np. na biurku, by mieć pewność, że będzie zawsze gotowy do pracy. Ładowanie bezprzewodowe jest również popularne we wszelkich akcesoriach, takich jak smartwatche czy słuchawki. Nowe, wydajne standardy sprawiają, że szybkość ładowania w zasadzie niewiele ustępuje tradycyjnemu ładowaniu przewodowemu. Prezentowano już rozwiązanie pozwalające na ładowanie bezprzewodowe z mocą nawet 65 W w przypadku standardu Oppo AirVOOC. Oczywiście, aby w pełni wykorzystać te możliwości, niezbędne są odpowiednia ładowarka, którą należy dokupić, i kompatybilny smartfon. Obecnie jednak większość urządzeń wykorzystuje raczej mniejszą moc, np. 15 W. Bezprzewodowe ładowanie sprawdza się także w samochodzie. Coraz więcej aut jest w nie wyposażonych, dostępne są również specjalne uchwyty ładujące. Jeśli mamy więcej gadżetów wykorzystujących ładowanie bezprzewodowe, np. także słuchawki czy zegarki, to są dostępne ładowarki z dwoma, a nawet trzema miejscami do ładowania.

Szybkie

INTEMPO 3 in 1 Wireless Charging LED Touch Lamp; SAMSUNG EP-P4300TBEGEU; INTEMPO Sync 4 in 1 Wireless Charging Dock

Szybkie ładowanie na całym świecie – Silicon Power Boost Charger QM16

Różne standardy gniazd zasilających na całym świecie to problem, który dotyka osoby często podróżujące. Rozwiązuje go szybka ładowarka Silicon Power Boost Charger QM16, która wyposażona jest w adaptery do różnych typów gniazd – US, AU, UK oraz EU oraz współpracuje z napięciem od 100 do 240 V. To zapewnia kompatybilność z gniazdkami zasilającymi w ponad 150 krajach. Ładowarka jest wyposażona w dwa porty ładujące – tradycyjny USB-A oraz USB-C, więc będzie kompatybilna z praktycznie wszystkimi przewodami. Bez problemu zasilimy nią również urządzenia korzystające ze starszych przewodów mikroUSB, np. aparaty cyfrowe czy kamery. Możliwe jest także ładowanie dwóch urządzeń jednocześnie. Maksymalna moc ładowania wynosi 18 W.

Szybkie ładowanie na całym świecie

Duża pojemność i szybkie ładowanie – Silicon Power QX55

Dzięki obsłudze 4 różnych protokołów powerbank Silicon Power QX55 jest naprawdę wszechstronnym rozwiązaniem do szybkiego ładowania mobilnych urządzeń. Urządzenie jest kompatybilne ze standardami Power Delivery (18 W) przez port USB-C lub QC3.0, 22,5 W VOOC (modele OPPO) lub 22,5 W Super Charge (modele Huawei) przez port USB-A. Powerbank Silicon Power QX55 zapewni wszystkim urządzeniom wystarczającą ilość energii dzięki pojemności wynoszącej 30 000 mAh, a czytelny ekran wskazuje stan jego naładowania. Bogaty wybór połączeń pozwala oszczędzić czas i daje możliwość ładowania do 4 urządzeń jednocześnie. Dostępne są 3 porty USB typu A i 1 port USB-C. Dzięki wszystkim tym portom w jednym powerbanku QX55 z pewnością będzie znakomitym źródłem zasilania w podróży. Kompleksowa 12-punktowa ochrona zapewnia całkowite bezpieczeństwo zarówno użytkownikowi, jak i urządzeniu i automatycznie dobiera standard ładowania do podłączanego sprzętu.

Duża pojemność i szybkie ładowanie
2022-08-28
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket