Telewizory-mini-LED-coraz-wieksze-i-lepsze-3-40

W bliskości nadajnika telewizji DVB-T2/HEVC można korzystać z anteny pokojowej. Na zdj. TechniSat Digitenne TT4. (Fot. TechniSat)

Eliminacja zakłóceń obrazu w grach 4K

Do najnowszych telewizorów wprowadzono wiele rozwiązań, żeby spełnić wymagania techniczne odpowiadające wymaganiom monitorów do grania. Duże przekątne telewizorów są bardzo atrakcyjne dla graczy korzystających z konsoli do gier 4K marek Xbox czy PlayStation, aplikacji z grami dostępnych w Google Play, gier online czy domowego komputera stacjonarnego z kartami graficznymi Nvidia i AMD. Dla jakości obrazu gry ważna jest płynność obrazu, która może być zakłócona przez różnego rodzaju artefakty. Podstawowe modele telewizorów nie są dostosowane do odtwarzania gier bez zakłóceń obrazu. Zakłócenia na obrazie gier mogą przyjmować postać zacięć (stuttering) albo dzielenia obrazu (tearing). Do ich eliminacji stosuje się najlepsze techniki synchronizacji i odświeżania obrazu, zalecane przez organizację HDMI i najlepszych producentów kart graficznych: Nvidia i AMD, stosowanych w monitorach gamingowych. VRR (Variable Refresh Rate) jest techniką zmiennej częstotliwości odświeżania obrazu, która pozwala na optymalne synchronizowanie obrazu z konsoli z wyświetlaczem telewizora, aby uniknąć opóźnień, drgań oraz zakłóceń obrazu w trakcie gry. Nvidia G-Sync to specjalny moduł instalowany w telewizorze do synchronizacji obrazu i minimalizowania czas opóźnienia, co decyduje o płynności obrazu i nie zwiększa czasu opóźnienia (input lag). Konkurencyjnym rozwiązaniem jest otwarty system synchronizacji obrazu AMD Radeon FreeSync, który dostosowuje częstotliwość odświeżania telewizora do liczby klatek na sekundę źródła obrazu. Dzięki temu obraz gry jest płynny i nie występuje tearing czy stuttering ani nie pojawiają się dodatkowe opóźnienia.

Telewizory-mini-LED-coraz-wieksze-i-lepsze-3-43

HISENSE 65U8KQ

System operacyjny – wygoda obsługi

W codziennym użytkowaniu telewizora mini-LED ważny jest, tak jak w każdym telewizorze, system operacyjny, który w zależności od producenta różni się wyglądem menu, szybkością instalowania i działania aplikacji, obsługą głosową i wieloma funkcjami przydatnymi w obsłudze telewizora. Najbardziej znane to:

  • Google TV, zastępujący Android TV – korzystają z niego marki Sony i TCL. Wizualna zmiana głównego ekranu w porównaniu z Android TV wprowadza ułatwia wyszukiwanie filmów i rekomendacji. Wystarczy zapytać o tytuł filmu asystenta, który przeszuka za nas zainstalowane w telewizorze aplikacje. Jeśli nie znajdzie, poszuka w Internecie;
  • VIDAA – używany np. w telewizorach Hisense, JVC i Toshiba, jest bardzo szybki w działaniu, np. przy przełączaniu kanałów czy uruchamianiu aplikacji;
  • WebOS LG – stale aktualizowany, z możliwością np. korzystania z profili osobistych przy wyborze filmów z serwisów streamingowych;
  • Tizen w telewizorach Samsunga – wyróżnia się szybkością działania i liczbą aplikacji.

Telewizory-mini-LED-coraz-wieksze-i-lepsze-3-45

PHILIPS 65PML9008

Akcesoria do telewizora

Aby w pełni wykorzystać bardzo dobrą jakość obrazu telewizorów mini-LED, trzeba dostarczyć najlepsze sygnały audio-wideo z urządzeń zewnętrznych i optymalnie wybierać złącza w telewizorze. Ważny jest też dobór anten do tunerów telewizji satelitarnej DVB-S2 i naziemnej DVB-T2, które zapewnią niezakłócony odbiór sygnału telewizyjnego.

Telewizory-mini-LED-coraz-wieksze-i-lepsze-3-47

TCL 50C805

Złącza HDMI – jakie mają funkcje?

W najnowszych telewizorach są stosowane gniazda HDMI 2.1 o zróżnicowanych funkcjach. Ma to duże znaczenie przy korzystaniu z najnowszej generacji konsol do gier, dołączeniu komputera czy dekodera TV. Ważny jest też rodzaj przewodu HDMI, np. Ultra High Speed HDMI, żeby nie tłumił sygnału z konsoli.

Przede wszystkim łącze HDMI może oferować różną przepustowość – transmisję obrazu w rozdzielczości 4K przy częstotliwości 120 Hz oraz 8K o częstotliwości 60 Hz. Dzięki temu możliwe jest granie nawet z płynnością 120 kl./s na nowych konsolach, jeśli tylko producenci gier zdecydują się na udostępnienie takiego trybu. Warto zwrócić uwagę na oznaczenia złącz HDMI, zazwyczaj są cztery: HDMI 1 (4K 144 Hz), HDMI 2 (4K 120 Hz), HDMI 3 (4K 60 Hz) HDMI 4 (4K 60 Hz) eARC/ ARC. Do pierwszych najlepiej dołączać konsole do gier ze względu na częstotliwość odświeżania 120 i 144 Hz, a do gniazda HDMI 4 dekoder 4K platformy satelitarnej. Funkcja eARC/ARC umożliwi obsługę obu urządzeń telewizora jednym pilotem, np. włączanie i wyłączanie.

Telewizory-mini-LED-coraz-wieksze-i-lepsze-3-49

Do odbioru telewizji DVB-S2 i DVB-T2/HEVC najlepiej anteny TechniSat Digidish 80 i TechniSat TechniCombo T3 mocować na dachu. (Fot. TechniSat)

Anteny do tunerów DVB-S

Największymi zaletami tunerów DVB-S2 są możliwość odbioru kanałów TV 4K (najlepiej przy pomocy modułu dekodującego kanały platform satelitarnych) i niezawodność odbioru telewizji na całym terytorium kraju niezależnie od liczby odbiorników. Telewizja DVB-S2 jest niezastąpiona na terenach mało zurbanizowanych, leśnych, górskich, gdzie odbiór telewizji naziemnej jest utrudniony. Dla tunerów satelitarnych głównym zagrożeniem podczas oglądania kanałów telewizyjnych jest dobranie za małej anteny (w warunkach polskich minimum 90 cm). Przy dużych opadach deszczu czy śniegu może to prowadzić do zaniku sygnału, ale pozostaje dostęp do usług sieciowych. Im większa antena i wzmocnienie konwertera, tym większa będzie pewność niezawodnego odbioru.

Anteny do tunerów DVB-T2

Telewizja naziemna to najtańszy sposób jej odbioru po zainstalowaniu anteny. Praktycznie większość kanałów telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC od stycznia 2023 r. jest nadawanych w rozdzielczości HD, a wybrane transmisje, np. sportowe, w 4K. Antenę naziemną dobieramy w zależności od odległości od nadajnika i jego mocy. Do wyboru mamy anteny pokojowe i wieloelementowe. Najlepszymi antenami są wieloelementowe kierunkowe, jeśli nadajnik jest oddalony od domu o kilkadziesiąt kilometrów. Najpopularniejsze konstrukcje to anteny: logarytmiczne, Yagi-Uda, ATX i z trzema direktorami. Anteny logarytmiczne bez wzmacniacza mogą mieć zasięg do 25 km. Powyżej 30 km należy stosować anteny Yagi-Uda lub z direktorami w kształcie litery X, które mają długość ponad 2 m i do 90 elementów. Popularne są też anteny kierunkowe z trzema rzędami direktorów ustawionymi pod różnymi kątami, dzięki czemu np. antena 44-elementowa ma zaledwie ok. 1 m długości przy zachowaniu bardzo dobrych parametrów. Taki układ elementów ułatwia ustawienie i montaż anteny. W bliskości nadajnika można korzystać z anten pokojowych. Są to anteny szerokopasmowe ze wzmacniaczem. Poprawny odbiór za pomocą anteny pokojowej jest możliwy w promieniu od 3 do 10 km od nadajnika, Natężenie pola elektromagnetycznego wewnątrz budynków jest znacznie mniejsze niż na zewnątrz z powodu tłumienia przez ściany, metalowe konstrukcje, rury, zbrojenia. Antenę najlepiej ustawić przy oknie, gdzie tłumienie będzie najmniejsze.  

2024-01-26
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket