Termowentylatory

Niewielki termowentylator HL8S Termii marki Eldom wyróżnia termostat z płynną regulacją temperatury i turbiną nawiewu. (Fot. Eldom)

Jak dobrać moc grzejnika?

Aby stworzyć komfortowe warunki cieplne w pomieszczeniu, trzeba ogrzać ściany do temperatury min. 18 °C i powietrze do 20 – 24 °C. Wielkość mocy grzejnika jest zależna od kubatury pokoju i izolacji cieplnej budynku. Przyjmuje się, że w dobrze zaizolowanym, energooszczędnym budynku mieszkalnym o typowej wysokości pokoju 2,8 m zapotrzebowanie wynosi 85 – 100 W/ m², aby uzyskać temperaturę ok. 20 °C. Oznacza to na przykład, że w pomieszczeniu o powierzchni 20  m² należy zamontować grzejnik o mocy 1700 – 2000 W.

Jeżeli chcemy uzyskać temperaturę ok. 20 °C w nieocieplonych i słabo zaizolowanych pomieszczeniach, zapotrzebowanie wzrasta do 150 – 200 W/ m².

Typowa moc grzejników wynosi od 1 do 3 kW. Grzałka może być podzielona na dwie lub trzy sekcje, co umożliwia szybkie zwiększenie lub zmniejszenie mocy.

Nie należy ustawiać żadnych przeszkód (meble, grube zasłony) w odległości mniejszej niż 50 cm przed urządzeniem, gdyż zasłonięte grzejniki to 50 proc. straconego ciepła. Gdy wybieramy grzejnik do łazienki, chcemy, aby temperatura wynosiła ok. 25 °C, a obudowa musi mieć ochronę przed bryzgami wodnymi IP20.

Termowentylatory

STADLER FORM Anna; CONCEPT VT8100

Na co zwrócić uwagę, kupując termowentylator?

Warto przeanalizować parametry, aby dobrać je do wielkości pomieszczenia. Do najważniejszych należą:

  • pobór mocy [W],
  • maks. prędkość obrotowa [obr./min],
  • liczba łopatek wentylatora,
  • średnica wentylatora [mm/cal],
  • maksymalna powierzchnia grzania[ m²],
  • poziom głośności [dBA],
  • liczba prędkości wentylatora.

Termowentylatory

RAVANSON FH-2000RB; MPM MUG-20; RAVANSON FH-900

Najważniejsze funkcje w termowentylatorach

Producenci termowentylatorów stosują różne rozwiązania ułatwiające ich użytkowanie. Do najważniejszych należą:

  • regulacja prędkości nawiewu – zaczyna się od dwóch stopni, a kończy nawet na kilkunastu;
  • regulacja kąta nachylenia – to praktyczne rozwiązanie pozwalające zmienić kąt nachylenia części chłodzącej. Kąty mogą być zmieniane w pionie i poziome;
  • pilot zdalnego sterowania – pozwala na zdalne ustawienie parametrów pracy wentylatora. Zakres funkcji jest taki sam jak przy obsłudze przycisków na urządzeniu;
  • timer – umożliwia na zaprogramowanie urządzenia tak, aby wyłączyło się po upływie ustawionego czasu, np. od 15 minut do 12 godzin. Rozwiązanie to jest bardzo przydatne zwłaszcza w nocy, np. podczas snu;
  • praca w poziomie lub w pionie – niektóre modele termowentylatorów mogą stać pionowo lub poziomo, zmieniając w ten sposób zasięg ciepłego powietrza;
  • funkcja oscylacji – urządzenie w trybie oscylacji obraca się o ok. 70º – 90°, co zapewnia szeroki i równomierny rozkład ciepła w pomieszczeniu. Na przykład w trybie Swing Mode (Stadler Form Anna) po osiągnięciu temperatury docelowej urządzenie zatrzymuje się do momentu, aż temperatura pomieszczenia spadnie poniżej temperatury docelowej;
  • filtr powietrza – niektóre modele są wyposażone we wstępny filtr powietrza;
  • nóżki antypoślizgowe – najmniejsze termowentylatory są lekkie, przed poślizgiem na śliskiej powierzchni, np. płytkach podłogowych, chroni materiał antypoślizgowy na nóżkach.

Stosowane zabezpieczenia

Dla bezpieczeństwa użytkowania czujnik temperatury wyłączy grzałkę i wentylator, jeśli urządzenie się przegrzeje. Innym, rzadko spotykanym zabezpieczeniem jest natychmiastowe wyłączenie urządzenia, jeśli się wywróci – ważne w domu z małymi dziećmi.

Termowentylatory do biur

W małych pomieszczeniach biurowych, magazynach przydatne są termowentylatory przenośne, podłogowe, kolumnowe, nabiurkowe. W lecie, pracując jako wentylator, mogą schłodzić pomieszczenie, a w chłodniejsze dni dogrzać. Zazwyczaj trzy stopnie prędkości pracy to gwarancja odpowiedniej wydajności nawet przy największych upałach. Urządzenie wytwarzać może zarówno łagodny powiew, jak i silną bryzę z zimnym lub ciepłym powietrzem.

2021-08-09
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket