TOSHIBA

Toshiba 43UV2363DG [test]

Toshiba 43UV2363DG

W redakcji testowaliśmy 43-calowy telewizor Ultra HD 4K Toshiba 43UV2363DG z systemem operacyjnym VIDAA, który po raz pierwszy został zainstalowany w odbiornikach marki Toshiba. To model polecany do mniejszych pokoi.

Niewielki, 43-calowy telewizor Toshiba 43UV2363DG o masie 7,2 kg, szybko uruchomimy sami. Jedynie montujemy dwie nóżki za pomocą 4 wkrętów. Do jego postawienia wymagana będzie półka w regale lub stolik o szerokości minimum 24 cm. Można go powiesić też na ścianie. Pod ekranem znajduje się miniaturowy przycisk wielofunkcyjny, umożliwiający włączenie zasilania, zmianę kanałów i regulację głośności, jeśli będą problemy z pilotem. Z tyłu obudowy z boku rozmieszczono gniazda (fot. 1), w tym najważniejsze trzy HDMI 2.1, dzięki którym można dołączyć np. konsolę do gier 4K. Dwa złącza USB obsłużą pendrive z plikami wideo, zdjęć i muzycznymi oraz twardy dysk do nagrywania programów i filmów telewizji naziemnej. Na pochwałę zasługuje pilot z dużymi opisami funkcji, ułatwiającymi obsługę widzom mającym problemy ze wzrokiem. Przyciski przeznaczone do korzystania z najpopularniejszych serwisów VoD: Netflix, YouTube, Amazon Prime Video, Disney+, Rakuten+ uruchamiają wybraną aplikację już w trybie czuwania telewizora. Dodatkowo do „wolnego” przycisku można dodać dowolną aplikację, np. Polsat Box Go. Pilot można zastąpić aplikacją VIDAA Voice (fot. 2) na smartfonie (kod QR w telewizorze lub pobranie w sklepie Google Play). Mamy wtedy możliwość obsługi głosowej podstawowych funkcji telewizora: wyłączania, ściszania, wyboru wejść czy aplikacji. Przy nauce obsługi telewizora pomocna jest wbudowana instrukcja.

Zalety systemu operacyjnego VIDAA 6.0 widać przy szybkości przełączania kanałów telewizyjnych, instalacji i uruchamianiu aplikacji. Także intuicyjne w obsłudze jest menu z aplikacjami z interesującą ofertą filmową z rekomendacjami w postaci ikon z grafikami i tytułami filmów. Ze sklepu App Store możemy pobierać aplikacje z różnych kategorii (fot. 3): Internet TV, Gry, Sport, Lifestyle, w tym kilku polskich: cda.pl, Canal+, Polsat Box Go, TVP VOD.

Telewizor jest polecany do obsługi telewizji DVB-T2/HEVC, w tym z możliwością korzystania z HbbTV w wersji 2.02 oraz nagrywania z timerem i funkcją Time Shift. Po zainstalowaniu anteny satelitarnej dostępna będzie telewizja DVB-S2 (najlepiej z modułem CAM przez wejście CI+, np. platformy Canal+). Do przeszukiwania programów kanałów telewizyjnych można korzystać z funkcji EPG (fot. 4).

Z funkcji smart TV na uwagę zasługuje mirroring, czyli odtwarzanie filmów, muzyki czy zdjęć z urządzenia mobilnego. Nowinką przy wyłączaniu telewizora jest zanikanie obrazu w postaci kurtyny. Mimo że telewizor nie jest wyposażony w wyrafinowane układy poprawy jakości obrazu, można korzystać z zalet materiałów wideo w formatach HDR 10 i HLG (ważne przy transmisjach 4K HDR w DVB-T2/HEVC czy filmach z aplikacji VoD). Dzięki panelowi Direct Back Light (DLED) i rozdzielczości obrazu 4K przy odtwarzaniu materiałów, np. wideo z YouTube, widać różnicę w szczegółowości obrazu Full HD i Ultra HD 4K. W ocenie jakości obrazu pomocna może być funkcja VIDAA Art (fot. 5) ze zdjęciami o różnej tematyce: Fotografia, Sceneria, Szuka cyfrowa. Warto korzystać z ustawień fabrycznych obrazu i dźwięku szczególnie przy odtwarzaniu filmów. Podsumowując, model ten można polecić osobom, które preferują intuicyjną, szybką obsługę telewizora z atrakcyjnymi funkcjami smart TV.

W sklepach seria telewizorów UV23 marki Toshiba jest dostępna w większych przekątnych 50, 55 i 65 cali.

 

Toshiba-43UV2363DG-1

1

Toshiba-43UV2363DG-2

2

Toshiba-43UV2363DG-3

3

Toshiba-43UV2363DG-4

4

Toshiba-43UV2363DG-5

5

2024-04-01
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket