Profesjonalne urządzenia parowe pomagają zadbać o czystość w miejscach użyteczności publicznej, gdzie jesteśmy szczególnie narażeni na obecność bakterii i wirusów. (Fot. Kärcher)
Zastosowane przez producentów ściereczki mają wyjątkowe właściwości i są niezwykle efektywne. Musimy spełnić jednak pewien warunek: musimy o nie stale dbać. Mikrowłókna nakładek będą dłużej eksploatowane, jeśli zawsze po czyszczeniu parowym wypłuczemy je i wysuszymy. Najlepiej włożyć je do pralki w standardowym programie z ciepłą wodą. Ważne, aby pranie ścierek nie odbywało się razem z tkaninami, w których chodzimy (na nakładce znajduje się dużo brudu). Producenci sugerują, aby nie prać ściereczek w proszku sypkim, ponieważ jego cząstki często nie rozpuszczają się do końca, przez co substancje mogą zostać w ściereczce. Lepiej więc prać je w środkach płynnych, jednakże bez wybielaczy oraz płynów zmiękczających tkaniny (zmiękczacze tworzą na tkaninie z mikrowłókien powłokę, która w późniejszym procesie nie czyści prawidłowo powierzchni). Producenci nie zalecają także suszenia nakładek w suszarce, ponieważ ich materiał pod wpływem temperatury może się skurczyć, a mechaniczne tarcie może spowodować rwanie się materiału.
W zależności od modelu producenci informują, że jeśli przestrzegamy częstego płukania zbiornika (wylewania pozostawianej wody wraz z resztkami kamienia), odkamienianie nie będzie wymagane. W praktyce jednak, jeśli woda jest twarda, a my zauważymy np. gromadzący się osad przy wlewie wody lub na końcówce, czynność odkamieniania powinniśmy przeprowadzić.
Wtedy producenci zalecają, by przed usuwaniem osadu najpierw wyłączyć parownicę i pozostawić ją do ochłodzenia. Później do zbiornika należy wlać mieszankę octu i wody w stosunku 1 do 5 (lub oryginalny środek) pozostawiając ją na noc lub na ok. 8 godzin. Nie należy urządzenia wtedy włączać. Po zakończeniu odkamieniania parownicę należy odwrócić i wylać roztwór ze zbiornika. Po kilkukrotnym przepłukaniu czystą wodą (2, 3 razy) sprzęt jest gotowy do użytkowania. Jeśli chowamy sprzęt, ważne, aby zawór bezpieczeństwa nie był dokręcony lub w ogóle zakładany – dzięki temu woda będzie mogła swobodnie wyparować.
© 2024 InfoMarket