Urządzenia do czyszczenia parą

Urządzenia

Para wodna to jeden z najskuteczniejszych środków czyszczących. Wysoka temperatura działa zabójczo na bakterie, wirusy i inne zarazki. Na rynku znajdziemy różnego rodzaju urządzenia do mycia parą – od kompaktowych czyścików po mopy, które najlepiej radzą sobie z podłogami. (Fot. Camry)

Od czyścików i mopów parowych parownice różnią się przede wszystkim kształtem. Czyściki ręczne są niewielkie i dobrze sprawdzają się przy usuwaniu zabrudzeń z małych powierzchni, z kolei mopy są przeznaczone przede wszystkim do podłóg, dlatego też ich kształt jest zbliżony do odkurzaczy pionowych. Parownice mają większe wymiary i z wyglądu przypominają bardziej klasyczne odkurzacze. Podobnie jak one wyposażone są w końcówki czyszczące oraz wąż, które, oczywiście, zamiast zasysać zanieczyszczenia, dystrybuują gorącą parę. To właśnie akcesoria mają bardzo duże znaczenie, ponieważ znacznie zwiększają możliwości zastosowania urządzenia.

Dlaczego warto czyścić parą?

Oczywiście, o zdrowie należy dbać, także odpowiednio czyszcząc domowe otoczenie. Z tym zadaniem świetnie poradzą sobie urządzenia parowe. Para wodna ma bardzo zróżnicowane i skuteczne zastosowanie. Od lat wykorzystywana jest nie tylko do prasowania i gotowania, ale też do czyszczenia przeróżnych powierzchni. Nie bez powodu na rynku pojawia się wiele urządzeń łączących np. odkurzanie z użyciem pary, która dodatkowo czyści podłogę na mokro. Spektrum właściwości pary jest naprawdę szerokie, jednak największą zaletą czyszczenia parowego jest to, że w wypadku większości pospolitych zabrudzeń nie wymaga stosowania dodatkowych detergentów. To para usuwa najtrudniejsze zabrudzenia, a przy tym zapewnia sterylną czystość – podczas parowania powierzchni eliminowanych jest blisko 99 proc. bakterii i grzybów, a niektóre z nich zabijane są już w temperaturze 85 °C. Para wodna, jako naturalny „rozpuszczalnik brudu”, nie uczula ani nie wpływa w żaden sposób na organizm ludzki – śmiało więc możemy czyścić pomieszczenia, w których przebywają dzieci, bez obaw o intensywne zapachy, z jakimi można spotkać się podczas użycia standardowych środków chemicznych.

urzadzenia-do-czyszczenia-para-2024-3

ADLER AD 7038; CONCEPT CP1010 Perfect Clean; BELDRAY BEL0701TQN

Zalety parownic

To jedne z najskuteczniejszych i najbardziej funkcjonalnych urządzeń AGD. Są idealnym rozwiązaniem do czyszczenia, mycia, wygładzania tkanin czy prasowania. Co więcej, ich zakres możliwości jest o wiele szerszy, bowiem dzięki specjalnym końcówkom możemy dokonać wielu czynności związanych z czyszczeniem czy konserwacją, poczynając od specjalistycznego mycia fug, a kończąc na usuwaniu starych tapet ze ścian za pomocą specjalnej końcówki. Parownice są niezwykle skuteczne w działaniu i są w stanie poradzić sobie z większością uporczywych zabrudzeń, które są poza zasięgiem odkurzaczy (także piorących), czyścików czy mopów.

urzadzenia-do-czyszczenia-para-2024-5

Wydajność urządzenia powinniśmy dobierać do rozmiaru czyszczonych powierzchni. (Fot. Adler)

Budowa mopa parowego

Najważniejszym elementem jest korpus mopa. Jest on zwykle podłużny i ma opływowy kształt – tak, aby po czyszczeniu można było go postawić we wnęce, szafie lub w kuchni i aby nie zajmował zbyt wiele miejsca. Korpus mopa z jednej strony łączy się z przewodem przyłączeniowym, z drugiej z głowicą odpowiedzialną za usuwanie zabrudzeń. W jego wnętrzu umieszczony jest generator pary, odpowiadający za jej wytwarzanie, oraz zbiornik na wodę. W zależności od produktu zbiornik ma różną pojemność i może być wykonany z różnych materiałów. Standardowo jest to dobrej jakości tworzywo sztuczne, rzadziej stal nierdzewna. Bardzo często jest on tak umieszczony w korpusie, aby przez cały czas pracy był widoczny w nim aktualny poziom wody. Dzięki temu użytkownik może na bieżąco kontrolować jej ilość i uzupełniać w razie potrzeby. Mop parowy czyści za pomocą głowicy. Ten element urządzenia jest różnie nazywany przez producentów, jednak zazwyczaj to właśnie on jest określany jako „mop”. Najczęściej ma ona trójkątny kształt, który ułatwia dotarcie pary do trudno dostępnych miejsc. Na rynku dostępne są także modele mające kształt prostokąta oraz wyposażone w dodatkowe końcówki. Sama głowica powinna zostać przymocowana do korpusu w sposób ruchomy, tak, aby można było nią obracać o 360°. Musi być wykonana z solidnych komponentów i na ten element należy zwrócić szczególną uwagę.

urzadzenia-do-czyszczenia-para-2024-7

BELDRAY BEL01097; ZELMER ZST1300; CONCEPT CP2100; CONCEPT CP2000 Perfect Clean; BELDRAY BEL01732TT

Czyściki parowe

Niektórzy producenci nazywają je pistoletami parowymi lub czyścikami ręcznymi. Wynika to z faktu, że korpus podczas czyszczenia trzymamy w ręku (w mopach czy parownicach używamy głównie uchwytu). Czyściki parowe, choć mniej mają dostępnych końcówek niż klasyczne parownice, i tak można zaliczyć do grona najbardziej uniwersalnych i praktycznych urządzeń AGD na rynku. Mają kompaktową formę, są lekkie i poręczne. Najlepsze z modeli nagrzewają się wyjątkowo szybko, bo nawet w kilkanaście sekund (standardowe potrzebują na to ok. 2–3 min). Zbiornik na wodę standardowo ma pojemność 0,25–0,3 l. Wyposażony jest w korek oraz przycisk odblokowujący. Moc urządzeń waha się od 900 do 1300 W przy ciśnieniu 2–3 bar. Czyściki idealnie nadają się do mycia różnych niewymagających powierzchni, tj. armatury, łazienki czy szkła. Często są także wyposażone w blokadę przed przypadkowym uruchomieniem oraz wbudowany system filtracji. Ten ostatni zapobiega powstawaniu kamienia i wydłuża trwałość urządzenia.

urzadzenia-do-czyszczenia-para-2024-9

Dzięki wymiennym końcówkom parownice mogą czyścic różnego rodzaju powierzchnie. (Fot. Concept)

Dostępne wyposażenie

Akcesoria można podzielić na kilka grup. Pierwszą z nich będą wszelkiego typu końcówki podłogowe, charakteryzujące się podłużnym kształtem i zastosowaniem włosia, zwiększającego efektywność odrywania zabrudzeń od podłogi. Inną grupą są końcówki, które przeznaczone są do precyzyjnego usuwania zabrudzeń, np. w szczelinach, na krawędziach czy fugach. W tej grupie znajdziemy też dysze ręczne, które dzięki włoskom usuną dokładnie różne drobne zabrudzenia. Ważną grupą akcesoriów są końcówki do mycia płaskich powierzchni, takich jak lustra czy kafelki, które mają specjalną gumową listwę do jednoczesnego zbierania pary wodnej i zapobiegania powstawaniu zacieków. Poniżej przedstawiamy te standardowe i te mniej uniwersalne końcówki dostępne w wyposażeniu parownic i czyścików parowych.

 • Dysza podłogowa – to uniwersalna końcówka. Dzięki wykorzystaniu pary i większej powierzchni czyszczącej zapewnia lepszy rezultat czyszczenia. Wyglądem przypomina klasyczne szczotki podłogowe z przełącznikiem, będące w standardowym wyposażeniu odkurzaczy. Nadaje się do wszystkich zmywalnych wykładzin podłogowych i ściennych, np. podłóg z PCW czy płytek podłogowych. Na silnie zabrudzonych powierzchniach powinna pracować powoli, aby para mogła działać przez dłuższy czas.
 • Szeroka dysza podłogowa – ma szerokość np. 315 mm i jest przeznaczona do użycia ze ściereczką podłogową. Służy do czyszczenia podłóg z płytek, linoleum czy kamienia.
 • Dysza punktowa – jest przeznaczona do czyszczenia wszelkiego rodzaju szczelin czy krawędzi wymagających użycia cieńszej końcówki. Doskonale sprawdza się podczas czyszczenia trudno dostępnych powierzchni. Im bliżej znajduje się ona czyszczonej powierzchni, tym większą ma skuteczność, gdyż temperatura i stężenie pary u wylotu dyszy są najważniejsze.
 • Dysza ręczna – służy do czyszczenia niewielkich powierzchni. Ma szczecinę ułatwiającą usuwanie zabrudzeń z kabin prysznicowych lub płytek ściennych. Może być przeznaczona do pracy z powłoczką z mikrofibry lub bez niej.
 • Dysza do okien – czyści szkło, okna bądź lustra. Często dołączona jest do niej specjalna gumowa listwa. Pierwsze użycie ściągaczki wymaga wcześniejszego odtłuszczenia czyszczonych powierzchni dyszą ręczną z nakładką z frotte.
 • Dysza do pielęgnacji tekstyliów – ma za zadanie odświeżać ubrania i tekstylia i usuwać z nich zagniecenia. Co więcej, taka końcówka pozwala na odświeżenie ubrań i pozbycie się nieprzyjemnych zapachów. Ma także warstwę usuwającą meszek.
 • Zdzieracz do tapet – nie jest standardową końcówką. Za pomocą pary ułatwia usunięcie tapety oraz pozostałości kleju.
 • Szczotka ze skrobakiem – spełnia dwie funkcje: szczotki i skrobaka. Ma dwa rzędy szczotek oraz skrobak, dzięki czemu usuwa trudne zabrudzenia.
 • Przedłużka z dyszą – to dodatek ułatwiający czyszczenie szczelin i trudno dostępnych miejsc. Dysza z przedłużką zwiększa siłę czyszczenia dyszy do metali. Można zamontować ją jako uzupełnienie dyszy punktowej.
 • Dysza rotacyjna – sprawia, że wirujący strumień gorącej pary zwiększa skuteczność czyszczenia. Jest idealna do szczelin i narożników.
 • Szczotka turbo – służy do usuwania trudnych do wyeliminowania zabrudzeń. Wykorzystuje do tego wibracje i ruchy pulsacyjne.
 • Okrągłe szczotki – dostępne są w zestawie np. po 4 sztuki. Różnią się kolorami oraz zastosowaniem – do kuchni i łazienki. Okrągłą szczotkę można zamontować jako uzupełnienie na dyszy punktowej.
 • Szczotki z mosiężną szczeciną – usuwają uporczywe zabrudzenia, np. przypalenia. Nie są przeznaczone do czyszczenia delikatnych powierzchni.
 • Żelazko systemowe – ma za zadanie prasować delikatne tkaniny i jest elementem kilku parownic na rynku. Modele z żelazkiem zapewniają znakomite rezultaty prasowania i odświeżania, których nie dadzą klasyczne żelazka parowe. Razem z aktywną deską do prasowania pozwalają stworzyć zestaw, który spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników.

urzadzenia-do-czyszczenia-para-2024-11

RAVANSON CP-7020; CAMRY CR 7021; ADLER AD 7050

Konserwacja i czyszczenie

Urządzenia czyszczące parą, tak jak wszystkie inne sprzęty wykorzystujące w trakcie swej pracy wodę, muszą być poddawane regularnej konserwacji i czyszczeniu – w tym płukaniu i odkamienianiu. Czynności te należą do najważniejszych w trakcie użytkowania tegoż sprzętu. W szczególności chodzi o odpowiednio częste płukanie zbiornika na wodę. Czynność tę powinno się powtarzać regularnie co kilka zastosowań lub – jeśli tak wskazuje producent – nawet po każdym użyciu. Pamiętać trzeba też, że „zapobiegawcze” dodanie środka odkamieniającego do wody i użytkowanie parownicy w ten sposób na co dzień nie jest dla urządzenia korzystne i w długiej perspektywie może doprowadzić do jego uszkodzenia. Pamiętajmy, że każdorazowo należy zapoznać się z instrukcją użytkowania danego modelu. Proces czyszczenia i konserwacji może być bowiem różny w wypadku różnych modeli.

Odkamienianie urządzeń

W zależności od modelu producenci informują, że jeśli przestrzegamy częstego płukania zbiornika (wylewania pozostawianej wody wraz z resztkami kamienia), odkamienianie nie będzie wymagane. W praktyce jednak, jeśli woda jest twarda, a my zauważymy np. gromadzący się osad przy wlewie wody lub na końcówce, czynność odkamieniania powinniśmy przeprowadzić.

Wtedy producenci zalecają, by przed usuwaniem osadu najpierw wyłączyć parownicę i pozostawić ją do ochłodzenia. Później do zbiornika należy wlać mieszankę octu i wody w stosunku 1 do 5 (lub oryginalny środek) pozostawiając ją na noc lub na ok. 8 godzin. Nie należy urządzenia wtedy włączać. Po zakończeniu odkamieniania parownicę należy odwrócić i wylać roztwór ze zbiornika. Po kilkukrotnym przepłukaniu czystą wodą (2, 3 razy) sprzęt jest gotowy do użytkowania. Jeśli chowamy sprzęt, ważne, aby zawór bezpieczeństwa nie był dokręcony lub w ogóle zakładany – dzięki temu woda będzie mogła swobodnie wyparować.

2024-01-02
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket