Urządzenia do gotowania ryżu

Urządzenia do gotowania ryżu

Ryż to smaczny dodatek i podstawa wielu dań od kuchni azjatyckiej po śródziemnomorską. Wbrew pozorom przygotowanie we właściwy sposób niektórych gatunków ryżu nie jest taką łatwa sprawą i pomogą w tym specjalne elektryczne garnki do jego gotowania, czyli tzw. ryżowary. (Fot. Adler)

To specjalne urządzenia służące do przygotowywania ryżu. Ale nie tylko. Duża część dostępnych na rynku modeli wyposażona jest w specjalne tace, umożliwiające tradycyjne gotowanie na parze, np. ryb czy warzyw. To właśnie dzięki temu rozwiązaniu ryżowary stają się produktami bardziej uniwersalnymi i, co ważne, mają większe zastosowanie. Jednorazowo możemy w nich przygotować np. do 10 porcji ryżu. Szklana pokrywa pozwala kontrolować stan gotowania oraz umożliwia odprowadzanie pary w trakcie trwania tego procesu, a wyjmowana misa umożliwia efektowne podanie ryżu zaraz po ugotowaniu. Dodatkowo funkcja podtrzymywania ciepła chroni potrawę przed wystygnięciem, nawet przez np. sześć godzin. Wybierając ryżowar, warto zwrócić uwagę na zabezpieczenia. Standardowo stosuje się zabezpieczenie przed przegrzaniem, zabezpieczenie przed wygotowywaniem wody oraz automatyczne wyłączenie po zagotowaniu.

Urządzenia

TIROSS TS997; CONCEPT RE2020

Jak działają ryżowary?

Do naczynia wewnętrznego wsypuje się ryż, a następnie zalewa odpowiednią ilością wody (właściwe proporcje podawane są w instrukcjach obsługi) i przyprawia według uznania. Naczynie wkłada się do zewnętrznego garnka, dodaje produkty i przykrywa pokrywką. Ważne jest odpowiednie przymocowanie naczyń, tak by misa wewnętrzna znajdowała się nad grzałką. W większości urządzeń gotowanie odbywa się na dwa sposoby. Pierwszy to programy automatyczne przeznaczone specjalnie do gotowania ryżu, drugi służy do przygotowywania innych składników i polega na samodzielnym dobieraniu parametrów pracy urządzenia. W razie korzystania z możliwości gotowania na parze kosz z gotowanymi produktami nakłada się na misę.

Urządzenia

Ryżowar jest wyposażony w nienagrzewające się uchwyty, które ułatwiają przenoszenie. (Fot. Concept)

Ważne parametry

Kupując ryżowar, nie musimy zapoznawać się z masą parametrów. W praktyce powinny nas interesować jedynie moc oraz pojemność, które są ze sobą powiązane. Większa moc jest niezbędna, gdy kupujemy ryżowar o dużej pojemności. Moc urządzeń waha się od 350 W do 900 W, a pojemność – od 0,6 l do ponad 2 l. W praktyce więc parametry powinny być dobierane do tego, jak często i ile ryżu gotujemy. Jeśli przygotowujemy np. duże porcje dań czy sushi dla całej rodziny, lepszym wyborem będzie ryżowar o dużej mocy i pojemności. Z kolei dla singla lub pary powinny wystarczyć mniejsze modele.

Urządzenia

TIROSS TS998; ADLER AD 6406; TIROSS TS999

Czyszczenie i funkcje

Obsługa urządzenia jest bardzo prosta i nie wymaga długiej nauki. Obowiązkowymi elementami urządzeń są lampki informujące o pracy urządzenia czy uruchomieniu funkcji utrzymania temperatury oraz przełącznik trybów. To właśnie przy jego pomocy wybieramy odpowiedni wariant pracy. Dobrze, jeśli ryżowar wyposażono w antypoślizgowe nóżki i ergonomiczne uchwyty. Dużym plusem jest także ochrona przed pracą na sucho. Ryżowary łatwo się czyści, a przygotowany w nich ryż będzie miał idealną konsystencję. Wszystko to za sprawą zastosowanego naczynia. Jest ono pokryte powłoką, która zapobiega przywieraniu. Dzięki temu nie musimy martwić się, że ryż lub inne potrawy przypalą się.

Urządzenia

Ryżowar umożliwia również gotowanie na parze. Przypalaniu potraw zapobiega specjalna powłoka. (Fot. Adler)

Wyposażenie ryżowaru

Bardzo często w zestawie dostępne są także miarki (do ryżu lub do ryżu i wody) i szpatułka do nakładania ryżu. Jeśli w zestawie z urządzeniem nie ma takich akcesoriów, można skorzystać z innych. Pamiętajmy jednak, aby wybierać łyżki czy szpatułki wykonane z materiałów, które nie zarysują powierzchni garnka, np. z drewna lub tworzywa sztucznego.

Urządzenia

TIROSS TS996

Kompaktowy ryżowar dla każdego – Concept RE1010

W pełni automatyczny ryżowar Concept RE1010 zapewnia doskonałe przygotowanie każdego rodzaju ryżu. Dzięki pojemności 0,6 l przygotujemy ryż dla czteroosobowej rodziny. Wystarczy wsypać odpowiednią ilość, dodać wody, włączyć garnek i gotowe. Dla lepszego komfortu gotowania garnek jest wyposażony w szklaną pokrywkę z wylotem pary. Praktyczny kubek z miarką jest częścią podstawowego wyposażenia garnka, dzięki niemu odmierzymy odpowiednią ilość ryżu i wody. Ogólnie 1 miarka ryżu przypada na 1,5 miarki wody. Możemy poprawić smak gotowanego ryżu, dodając ulubione zioła i przyprawy. Po zakończeniu gotowania w ryżowarze automatycznie włączy się funkcja utrzymywania temperatury. Dzięki temu ryż będzie ciepły do 8 godzin lub do zakończenia spożycia głównego dania. Ze względu na nieprzywierającą powierzchnię wewnętrzną ryż nie przypali się podczas gotowania. Naczynie jest wyjmowane, więc późniejsze czyszczenie jest bardzo szybkie i łatwe. Ryżowar ma zabezpieczenie przed przegrzaniem i przed włączeniem bez naczynia wewnętrznego. Jest wyposażony w antypoślizgowe nóżki, zapewniające doskonałą stabilność podczas pracy, i praktyczne uchwyty do przenoszenia.

Kompaktowy ryżowar dla każdego
2022-08-15
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket