Aby masaż stóp był bardziej skuteczny i relaksujący, możemy skorzystać ze specjalnych soli do stóp. (Fot. Mesko)
Urządzenia te można podzielić na dwa rodzaje: do masażu na sucho i na mokro – ich cechą charakterystyczną jest podobna budowa. Wyglądem przypominają kwadratowe miski przedzielone na pól – każda z połówek jest miejscem na stopę. Na powierzchni urządzenia znajdują się różnego rodzaju wypustki masujące. Bardziej zaawansowane modele mają funkcję masażu refleksologicznego stóp, który pobudza krążenie krwi, oraz funkcję ogrzewania podczerwienią. W niektórych masażerach zastosowano regulację prędkości masażu oraz indywidualną regulację kąta pochylenia dzięki możliwości ustawienia wysokości nóżek. Praktycznymi rozwiązaniami są także funkcja automatycznego wyłączenia, możliwość obsługi stopą i wskazywanie funkcji za pomocą kolorowej diody LED na przycisku.
Podobne rozwiązania stosuje się w urządzeniach do masażu na mokro. Na dnie oraz wewnętrznej stronie ich ścianek znajdują się wypustki, rolki i inne elementy masujące, które odpowiadają za masaż wibracyjny. Często stosowanymi rozwiązaniami są możliwość zdjęcia nakładek rolkowych do masażu stref refleksyjnych, zdejmowana osłona przeciwrozbryzgowa, mechanizm zwijania przewodu i antypoślizgowe nóżki. Standardem staje się także wyświetlacz LCD, na którym widoczne są aktualne parametry pracy. W bardziej zaawansowanych masażerach producenci proponują możliwość masażu magnetycznego i masażu na sucho, funkcję szybkiego podgrzania wody oraz możliwość stosowania do pedicure.
MPM MMS-03; Mesko MS 2152; Adler AD 2167; MPM MMS-01
Do masażu pleców można wykorzystać maty masujące. Cieszą się one coraz większą popularnością, zwłaszcza wśród kierowców i pracowników biurowych. Matę umieszczamy na krześle, fotelu, sofie lub innym siedzisku z oparciem. Zazwyczaj składa się z dwóch elementów – oparcia, które może mieć dodatkowy zagłówek, oraz siedziska. W zależności od stopnia zaawansowania maty jest ona wyposażona w kilka stref masażu, w których umieszczono głowice masujące – mają one imitować efekty masażu shiatsu. Najbardziej zaawansowane urządzenia pozwalają na kompleksowy masaż niemal całego ciała, od pośladków po szyję. Możliwość regulacji stopnia wibracji pozwala na dopasowanie ich intensywności do wymagań użytkownika. Zazwyczaj urządzenie wyposażone jest w pilot zdalnego sterowania umieszczony na przewodzie. Przy jego pomocy ustalimy poziom wibracji czy włączymy timer. Ciekawostką są dodatkowe funkcje, np. ogrzewanie maty masującej, które pozwoli jeszcze bardziej rozluźnić mięśnie. Mata powinna być pokryta wygodnym i trwałym materiałem, który zapewnia również wentylację. Jest zasilana sieciowo, a w zestawie zazwyczaj jest również adapter do zasilania samochodowego.
(Fot. Medivon Cosy Air Pro)
To kompaktowe urządzenia stosowane przede wszystkim do masażu karku, ale nie tylko. Wykorzystuje się je również np. w masażu łydek. Niwelują one napięcia i bóle mięśniowe, a także poprawiają jędrność i pomagają zredukować cellulit. Podobnie jak mata kołnierz jest wyposażony w głowice masujące, których intensywność pracy jest regulowana. Dzięki wbudowanemu akumulatorowi ze sprzętu można korzystać w dowolnym czasie, także w podróży.
Nie tylko masaże mogą przynieść ulgę obolałym mięśniom. Nerwobóle czy dolegliwości reumatyczne możemy załagodzić, stosując koce elektryczne. Urządzenie szybko rozprowadza ciepło. Możemy wybrać cieńszy koc do stosowania jak podkład pod pościelą lub bardziej miękki model, którym można się otulić. Koc jest zasilany z sieci elektrycznej i wyposażony w przewód ze sterowaniem przy pomocy pilota. W nowocześniejszych modelach temperaturę czy timer możemy wygodnie ustawić na panelu LCD. Po odłączeniu elementów elektronicznych, jak wspomniany pilot, koce można prać. Oprócz tradycyjnych koców elektrycznych dostępne są ogrzewacze do stóp i poduszki grzewcze.
Concept DV7390; Gotie GKE-150E; Camry CR 7430; Eldom KT70 Floppi
Uzupełnieniem masażera do stóp może być ogrzewacz elektryczny. (Fot. Adler)
© 2024 InfoMarket