Para woda podgrzana do wysokiej temperatury skutecznie odświeża tkaniny i eliminuje z nich drobnoustroje, bakterie i alergeny. (Fot. Miele)
Nowoczesne urządzenia susząco-odświeżające to prawdziwa domowa rewolucja w codziennym odświeżaniu ubrań. Jednym z producentów takiego sprzętu jest firma Samsung, która z myślą o pielęgnacji stworzyła nowoczesną szafę odświeżającą AirDresser. Pozwala ona odświeżyć odzież szybko i wygodnie w domu – nawet codziennie – bez konieczności częstych i zajmujących czas wizyt w profesjonalnej pralni. Zadba również o delikatne tkaniny, takie jak jedwab, kaszmir, wełna merino czy angora. Podstawą działania szafy odświeżającej AirDresser firmy Samsung jest silny nadmuch powietrza, które skutecznie usuwa z ubrań wszelkie pyłki oraz kurz i zatrzymuje je na filtrach. Z kolei dzięki technice JetSteam, która wykorzystuje parę wodną, z czyszczonej odzieży usuwane są zagniecenia, zarazki o raz aż do 99 proc. alergenów oraz bakterii i do 99,9 proc. wirusów (np. wirus grypy, opryszczki i niektóre koronawirusy). Skuteczność w zwalczaniu bakterii i wirusów potwierdzają liczne certyfikaty niezależnych organizacji, takich jak British Allergy Foundation, Asthma and Allergy Foundation of America, Intertek, oraz wyniki badań laboratoryjnych przeprowadzonych w Szkole Farmakologii Uniwersytetu Koreańskiego. AirDresser poradzi sobie z zapachami nie tylko z ubrań, ale także z wnętrza szafy. Filtr dezodoryzujący oraz UV pozwalają skutecznie pozbyć się wszelkich nieprzyjemnych zapachów, którymi ubrania mogły przejść podczas codziennego noszenia. W rezultacie ubrania po wyjęciu z szafy AirDresser przyjemnie pachną i świeżo wyglądają, a do tego są higienicznie czyste. Sam proces odświeżania jest bezpieczny nawet dla delikatnych tkanin. Swetry z wełny merino czy angory czyszczone w AirDresser nie zmechacą się i zachowają swoją naturalną strukturę, gdyż do ich czyszczenia nie są potrzebne tarcie, woda ani detergenty. Wreszcie suszenie w niskiej temperaturze przywraca włóknom ich naturalną sprężystość i kształt – to szczególnie ważne w wypadku wełnianych ubrań. Do tego w szafie możemy również odświeżać te elementy garderoby, których nie chcemy lub nie możemy prać – kurtki puchowe, odzież sportową (np. narciarską ze specjalnymi membranami) lub ulubione jeansy, które dzięki temu dłużej zachowają swój kolor. Specjalne programy pozwolą także szybko i bezpiecznie wysuszyć odzież po praniu w pralce. Koszula, którą chcemy założyć wieczorem, lub pilnie potrzebne ubranka dziecięce będą suche nawet w kilkadziesiąt minut. Szafa wyróżnia się także swoim wzornictwem. Minimalistyczny front Crystal Mirror ze zintegrowanym panelem sterowania świetnie wpisze się w każde pomieszczenie, dodając mu elegancji i blasku. Urządzeniem można również sterować zdalnie – z wykorzystaniem urządzenia mobilnego i aplikacji Samsung SmartThings.
Miele B4847 FashionMaster; Concept NO8020 Perfect Steamer; Breville PressXpress VIN411X
Urządzenia tego typu zajmują więcej miejsca, jednak są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy szukają produktów kompleksowych, zapewniających pełny komfort prasowania. Są wygodne, efektywne i niezwykle pomocne przy częstym prasowaniu. Nierzadko są też wyposażone w szereg innych akcesoriów, co wydatnie zwiększa funkcjonalność i wszechstronność tych urządzeń. Oprócz żelazka do takiej deski dołącza się często np. steamer, pozwalający wygładzać tkaniny w pionie. Systemy prasowania parowego to stacje pary zintegrowane z deskami do prasowania. Różnią się budową i zastosowanymi rozwiązaniami. Do grupy tej należą także stanowiska do prasowania, składające się z deski oraz parownicy z żelazkiem. W wypadku systemów możemy mówić o większym wydatku. Są jednak doskonałą propozycją dla tych osób, które dużo i często prasują oraz oczekują najlepszych efektów. Urządzenia te zajmują, co prawda, więcej przestrzeni niż rozwiązania tradycyjne, niemniej efekt prasowania zastępuje tą niedogodność. Jeśli tylko dysponujemy odpowiednią przestrzenią do przechowywania tego sprzętu, z pewnością nie będziemy rozczarowani efektami jego pracy, a poniesiony wydatek potraktujemy nie jako koszt, a raczej inwestycję w efekt końcowy i odzyskany czas.
Nawet najnowocześniejsze urządzenie do prasowania nie wyprasuje idealnie materiału bez naszego wsparcia i kilku ważnych czynników, takich jak ustawienie odpowiedniej temperatury, zastosowanie określonej stopy lub nacisku czy twardości wody, która wbrew pozorom jest istotnym determinantem w skutecznym prasowaniu i odświeżaniu odzieży. Bez względu na model urządzenia zbyt twarda woda potrafi skutecznie zatkać otwory osadem wapiennym i nawet regularne płukanie może nie być w 100 proc. skuteczne, zwłaszcza że przeważająca większość nowoczesnych systemów prasowania z wbudowaną stacją pary działa w oparciu o wodę z kranu. Wbudowany generator sprawia, że para stale wytwarzana jest na wysokim poziomie. To właśnie dzięki temu rozwiązaniu urządzenia te są bardziej zaawansowane niż żelazka parowe, ale mają gorsze parametry niż stacje pary. Ich najważniejszą cechą jest to, że produkcja pary nie zależy od temperatury stopy żelazka. W klasycznych żelazkach parowych poziom wytwarzania pary zależy od ustawienia temperatury samej stopy. Aby wytworzyć parę, urządzenie musi osiągnąć określoną temperaturę. W przeciwnym razie woda może po prostu kapać.
© 2024 InfoMarket