Wąskie i szerokie kuchnie elektryczne, indukcyjne, ceramiczne gazowe oraz z polami mieszanymi

Wąskie i szerokie

Mimo zmieniających się trendów klasyczne rozwiązania zawsze będą miały swoich zwolenników. Doskonale potwierdza to funkcjonujący od lat segment rynku związany z kuchniami wolnostojącymi. Urządzenia różnią się zasilaniem płyty, która może być ceramiczna, indukcyjna, gazowa, a także z polami mieszanymi. (Fot. Amica)

Obecnie oferowane przez producentów kuchnie wolnostojące to nowoczesne konstrukcje, które mogą być zasilane zarówno gazem, jak i energią elektryczną. Do dyspozycji użytkownika są, zamknięte w jednej obudowie, funkcjonalny piekarnik i płyta – elektryczna, indukcyjna, ceramiczna, gazowa, a także z polami mieszanymi.

Kuchnie z płytą ceramiczną

Kuchnie wolnostojące wyposażone w płyty ceramiczne zasilanie są wyłącznie elektrycznie, co znacznie ułatwia kontrolę nad procesem gotowania i pieczenia. Płyty grzejne w tych modelach podgrzewają potrawy dzięki elementom grzejnym umieszczonym pod wytrzymałą, odporną na wysokie temperatury szklaną powierzchnią, wykonaną najczęściej z czarnego szkła hartowanego.

Ogromną zaletą jest brak konieczności stosowania specjalnych naczyń. W tym wypadku pasuje większość z nich – od aluminiowych po szklane. Nie można jednak stosować naczyń z tworzywa sztucznego czy papieru.

Cechą charakterystyczną gorących elementów grzejnych jest czerwony obszar. Mogą nimi być spirale lub taśmy nagrzewające, które przekazują energię cieplną ustawionym na nich naczyniom.

Warto pamiętać, że płyta ceramiczna może potrzebować czasu, żeby uzyskać odpowiednią do podgrzewania czy gotowania temperaturę, co wydłuża nieco czas przygotowywania potraw. Uruchomiona płyta ceramiczna może być bardzo gorąca, a tym samym istnieje ryzyko poparzenia, co jest szczególnie ważne, jeśli wśród domowników są dzieci, które mogłyby niepostrzeżenie dotknąć powierzchni płyty ceramicznej.

Nie omijają ich też innowacje, jak indukcyjna płyta grzejna. Wolnostojące kuchnie z płytą indukcyjną charakteryzują się bardzo dobrą regulacją ciepła, chronią przed poparzeniami oraz przypalaniem się potraw, a przy tym oszczędzają energię elektryczną. Pomagają tym samym zadbać nie tylko o odpowiednio przyrządzone potrawy, ale także o nasze portfele.

Waskie-i-szerokie-kuchnie-elektryczne-indukcyjne-ceramiczne-gazowe-oraz-z-polami-mieszanymi-3

KERNAU KFC 6008 GE X; AMICA 618GGD4.33HZpFQ(Xx)

Indukcja w domowym sprzęcie kuchennym

Indukcja pozostaje najefektywniejszym sposobem gotowania, co jest istotne w dobie wciąż rosnących cen prądu. Płyty indukcyjne do zabudowy już dawno zyskały rzeszę zwolenników, dlatego producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, wprowadzają coraz to nowsze rozwiązania w sprzęcie wolnostojącym do gotowania i smażenia. Takim urządzeniem jest np. wolnostojąca kuchnia z płytą indukcyjną. Rozwiązania wykorzystywane w płytach indukcyjnych sprawiają, że gotowanie jest nie tylko bezpieczne, ale przede wszystkim wygodne i intuicyjne. Wśród zalet takich modeli należy wymienić krótki czas nagrzewu, względy ekonomiczne, błyskawiczne reagowanie na zmianę poziomu mocy i łatwość utrzymania w czystości. Atutem jest też nowoczesne wzornictwo. Ogromną korzyścią jest niewątpliwie czas podgrzania potrawy, zdecydowanie krótszy w porównaniu do modeli gazowych czy ceramicznych. W praktyce proces gotowania rozpoczyna się z chwilą, gdy na włączonym polu ustawimy naczynie z ferromagnetycznym dnem. Wtedy podgrzewa się jedynie dno naczynia, a nie cała płyta. Po zdjęciu naczynia płyta pozostaje bezpiecznie chłodna, ponieważ ciepło powstaje w naczyniu, a nie w płycie. Oznacza to, że płyta przejmuje jedynie niewielkie ilości ciepła od gorącego garnka. Czas potrzebny do zagotowania 2 l wody na tego rodzaju płycie, w uśrednionych warunkach, jest blisko dwukrotnie krótszy w porównaniu z innymi technikami gotowania, czyli na kuchni gazowej lub elektrycznej.

Waskie-i-szerokie-kuchnie-elektryczne-indukcyjne-ceramiczne-gazowe-oraz-z-polami-mieszanymi-5

W kuchniach wolnostojących rodzaj sterowania uzależniony jest od rodzaju płyty, jednakże zarówno płyta, jak i piekarnik wyposażone są w oddzielne sterowanie. Frontowy panel sterowania przeznaczony jest do obsługi piekarnika i palników gazowych, a sterowanie płytą indukcyjną odbywa się wygodnie od góry, przez panel zintegrowany z jej szklaną powierzchnią. (Fot. Bosch)

Pola grzewcze i łączenie stref

Ważnym parametrem płyty indukcyjnej stosowanej w kuchni wolnostojącej jest jej szerokość, wynosząca tyle, ile wynosi szerokość kuchni. Zwykle jest to ok. 60 cm szerokości i głębokości. Parametry te określają również liczbę pól grzejnych. W konstrukcjach do zabudowy, gdzie płyta może być szersza, możemy mieć do dyspozycji większą liczbę pól. W kuchniach wolnostojących płyta indukcyjna standardowo wyposażona jest w cztery pola. Niemniej nie oznacza to, że nie możemy przygotowywać potraw w większych garnkach, brytfannach czy patelniach. Płyty indukcyjne w kuchniach wolnostojących mogą być wyposażone, podobnie jak standardowe płyty do zabudowy, w pola łączone. Mogą to być np. dwa pola z czterech dostępnych, które można „scalić” w jedno większe i przygotowywać potrawy z użyciem wspomnianej już brytfanny, którą trudno byłoby zmieścić na okrągłym polu o standardowych wymiarach.

Waskie-i-szerokie-kuchnie-elektryczne-indukcyjne-ceramiczne-gazowe-oraz-z-polami-mieszanymi-7

RAVANSON KWGE-90R; MPM MPM-53-KEC-34

Zabezpieczenia w płytach indukcyjnych

Płyty indukcyjne wyposażone są w rozmaite rozwiązania zapewniające komfort obsługi i bezpieczeństwo użytkowania. Do najpopularniejszych należy tzw. blokada rodzicielska. Jest ona dostępna na panelu sterowania, zazwyczaj w postaci specjalnego przycisku, który po przytrzymaniu przez kilka sekund lub po włączeniu jednocześnie z innym przyciskiem (kombinacja dwóch funkcji) dezaktywuje działanie panelu sterowania. Wtedy niemożliwa będzie zmiana parametrów pracy czy wyłączenie lub włączenie urządzenia.

Kolejną praktyczną funkcją w płytach indukcyjnych kuchni wolnostojących jest wskaźnik ciepła resztkowego. Żeby zmniejszyć ryzyko poparzenia i zabezpieczyć przed tym użytkownika, producenci wyposażają płyty w sygnalizację świetlną na panelu sterowania, która informuje o tym, że pole jest jeszcze gorące.

Waskie-i-szerokie-kuchnie-elektryczne-indukcyjne-ceramiczne-gazowe-oraz-z-polami-mieszanymi-9

Fot. Ravanson

Modele gazowe i z polami mieszanymi

Kuchnie gazowe i z polami mieszanymi cieszą się coraz większą popularnością. To z uwagi na energooszczędność oraz możliwość korzystania z dwóch różnych źródeł zasilania. Te konstrukcje są odpowiedzią na zmieniające się potrzeby użytkowników i wciąż rosnące ceny energii elektrycznej.

W wypadku modeli gazowych wyposażonych dodatkowo w żeliwne pola zasilane energią elektryczną istotnym elementem jest bezpieczne użytkowanie. Aspekty związane z bezpieczeństwem są bardzo poważnie traktowane przez producentów modeli gazowych, które spełniać muszą rozmaite rygorystyczne normy i zalecenia. Stosowane są rozwiązania techniczne, których zadaniem jest minimalizowanie możliwości porażenia prądem, wybuchu gazu czy chociażby ryzyka oparzeń. Poprawiają one także komfort obsługi i dbają o efekty kulinarnych poczynań. Taki sprzęt może być nie tylko wygodny w instalacji i obsłudze, ale również świetnie wpasować się w wystrój domowego wnętrza, także tego urządzonego w stylu retro.

Systemy bezpieczeństwa w kuchniach gazowych

W płytach gazowych kuchni wolnostojących, nawet tych z polami mieszanymi, standardem, ale zarazem wymogiem jest zabezpieczenie przeciw wypływowi gazu. Chroni ono użytkownika przed niespodziewanym ulatnianiem się tego paliwa. W razie zalania palnika dopływ gazu zostaje automatycznie odcięty. W zależności od producenta i modelu urządzenia zabezpieczenie przeciw wypływowi gazu może działać w różny sposób. Pierwszym sposobem jest wykorzystanie szczelnie zamkniętej rurki wypełnionej gazem lub specjalną cieczą. Po odkręceniu gazu i zapaleniu płomienia jeden z końców rurki nagrzewa się, zwiększając objętość i tym samym ciśnienie cieczy lub gazu w środku. Drugi koniec rurki z kolei połączony jest z mechanizmem zapadkowym i zaworem regulującym przepływ gazu. Zwiększenie ciśnienia w środku rurki związane jest z otwartym zaworem i mechanizmem zapadkowym. W razie zgaszenia płomienia, niezależnie od tego, czy przez przeciąg, czy zalanie, rurka przestaje być ogrzewana (ciśnienie w niej zostaje nagle zmniejszone), co wiąże się z uwolnieniem zapadki i odcięciem gazu. Drugi rodzaj zabezpieczenia wykorzystuje elektromagnes oraz termoparę. Po przekręceniu i wciśnięciu kurka w celu zapalenia płomienia użytkownik dociska także zawór z elektromagnesem. Po zapaleniu gazu termopara, czyli tzw. czujnik temperatury umieszczony przy palniku, zaczyna się ogrzewać. Temperatura wywołuje w termoparze duże napięcie, gwarantujące swobodny przepływ gazu. Podobnie do wyżej wymienionej zasady działania termopara, która zostaje ochłodzona brakiem wysokiej temperatury (zalanie, podmuch powietrza), wraca do pozycji wyjściowej, odcinając tym samym dopływ gazu.

2024-02-24
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket