Zamiatarki spalinowe,

W zamiatarkach ręcznych Kärcher wygodnie reguluje się wysokość szczotek od podłoża. (Fot. Kärcher)

Regulacja wysokości szczotek

W zależności od rodzaju zanieczyszczeń (piasek, żwir, pył, liście) i tego, jak dokładnie chcemy oczyścić powierzchnie, korzystamy z regulacji wysokości szczotek. Komfort zmiany wysokości koszenia zapewnia mechanizm regulujący położenie szczotek. W zależności od marki ustawień może być np. 8, jak w zamiatarkach Stiga SWP 475 i 577, gdzie poszczególne położenia dobiera się w zależności od wielkości, ilości zanieczyszczeń, rodzaju podłoża (np. kostka brukowa, asfalt). Producent zamiatarki Stiga proponuje:

  • położenie 1 – 2: do wszystkich równych, twardych powierzchni (np. asfalt, beton, płyty);
  • położenie 3 – 4: wilgotne liście, piasek, nierówne powierzchnie (np. płyty z betonu płuczkowego);
  • położenie 5 – 7: silne zanieczyszczenia i większe nierówności;
  • położenie 8: dla ustawień serwisowych, nie nadaje się do zamiatania.

W wypadku pracy przy krawężnikach warto zadbać, żeby zamiatarka miała funkcję dociskacza, który ustala odległość szczotki bocznej od krawężnika czy ściany, dzięki czemu mniej się zużywa.

Zamiatarki spalinowe,

STIHL KG 550; TEXAS Sweeper MS920

Obudowa zamiatarki

Kolejnym ważnym elementem każdej zamiatarki jest obudowa, osłaniająca szczotki i mechanizm napędowy. Korpus wykonuje się zazwyczaj z tworzyw sztucznych (polipropylen) lub stali. Każdy z materiałów ma swoje wady i zalety. Korpusy z tworzyw są odporne na korozję, jednak bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, pęknięcia i wysoką temperaturę oraz promieniowanie UV. Zaletami obudowy stalowej są prostota produkcji i duża wytrzymałość mechaniczna. Niestety, okupione jest to większą masą i małą odpornością na rdzę w razie uszkodzenia powłoki lakierniczej.

Zamiatarki spalinowe,

Przy pracy z zamiatarką, należy zwrócić uwagę na możliwość dopasowania uchwytu do wysokości obsługującego. (Fot. Eurokraftbasic)

Pojemnik na śmieci

Większość zamiatarek pchanych wyposażona jest w pojemnik gromadzący odpadki. Pojemniki te są z tworzywa. Pojemność pojemnika jest dopasowana do wydajności sprzętu i może wynosić nawet do 50 l. Jest on, oczywiście, odłączany, można zazwyczaj opróżnić go jedną ręką, kontakt z brudem jest ograniczony do minimum.

Zamiatarki spalinowe,

STIGA SWP 355; DEDRA DED8802

Koła – wygoda transportu

Zamiatarki napędzane są mięśniami operatora popychającego kosiarkę. Ważne jest, aby opory toczenia były jak najmniejsze. Duże koła lepiej sprawdzają się na nierównych i pofałdowanych powierzchniach. Najtrwalsze są koła zbudowane z metalu, np. aluminium, i pokryte gumą z różnymi rodzajami bieżnika. Warto zwrócić uwagę, czy wyposażone są w łożyska – znacznie przedłuży to trwałość układu jezdnego.

Zamiatarki spalinowe,

Zamiatarka akumulatorowa z trakcją jezdną Kärcher KM 75/40 W Bp z bezpyłowym zamiataniem. (Fot. Kärcher)

Przechowywanie zamiatarki

Kiedy nie sprzątamy, warto sprawdzić, jak kompaktowa jest maszyna po złożeniu. Uchwyt powinien być składany, a nawet wyjmowany z obudowy, wtedy maszyna będzie zajmowała mało miejsca. Niektóre modele mogą stać pionowo, dzięki czemu zajmują znacznie mniej miejsca, np. w piwnicy czy garażu.

Zamiatarki spalinowe,

Zamiatarka Kärcher S 4 Twin z bocznymi szczotkami czyści także przy krawężnikach. (Fot. Kärcher)

Czyszczenie zamiatarek

Niezależnie od wyposażenia i rodzaju każda zamiatarka wymaga regularnego czyszczenia, najlepiej po każdym zamiataniu. W niektórych modelach należy oczyścić filtr pyłowy. Ze względu na to, że w śmieciach mogą znajdować ostre elementy, takie jak szkło, gwoździe, należy czynić to ostrożnie, Należy sprawdzić stan szczotek talerzowych i walcowych i usunąć z nich zanieczyszczenia, włosie, sznurki, które mogą się wkręcić i blokować pracę szczotek. Pogięte włosie można wyrównać przez nagrzanie za pomocą dmuchawy ciepłego powietrza (np. suszarki do włosów). Należy wyczyścić wszystkie zewnętrzne elementy maszyny, ze szczególnym uwzględnieniem silnika i jego otworów wentylacyjnych. Zapchane otwory wentylacyjne w maszynach elektrycznych mogą spowodować przegrzanie, a w konsekwencji uszkodzenie silnika. Należy sprawdzić kabel zasilający, czy nie jest przetarty, nacięty, co może grozić zwarciem.

Zamiatarki spalinowe,

Zamiatarka ręczna Kärcher S 4 skutecznie zbiera liście, kapsle, papierki, żwir, piasek, itp. nie wzniecając kurzu. (Fot. Kärcher)

Komfort i bezpieczeństwo zamiatarek

Dobrze, jeśli maszyna wyposażona jest w miękkie uchwyty, które zwiększają chwyt, odprowadzają pot i ograniczają wibracje z silnika. Istotnym elementem jest możliwość regulacji wysokości uchwytu, który umożliwia dopasowanie do wzrostu operatora, a co za tym idzie, zachowanie prawidłowej postawy podczas pracy. Zamiatarek elektrycznych przewodowych nie wolno używać po deszczu. Woda, która może dostać się do silnika, może doprowadzić do zwarcia, a nawet porażenia. Zaleca się pracować przy świetle dziennym, aby nie najechać na przeszkodę i przewód elektryczny, co może spowodować jego przecięcie i zwarcie.

Zamiatarki spalinowe,

Wszystkie zamiatarki ręczne marki Kärcher można wygodnie przechowywać w pozycji stojącej np. w garażu. (Fot. Kärcher)

2022-07-29
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket