Zasilanie urządzeń mobilnych

Zasilanie urządzeń mobilnych

Powszechność złącza USB-C bardzo ułatwiła zasilanie urządzeń mobilnych. W zeszłym roku port ten zawitał nawet do smartfonów marki Apple, które dość długo wzbraniało się przed wykorzystaniem rynkowego standardu. Taką reakcję wymusiły oczywiście regulacje wprowadzone przez UE. Dzięki temu wybór ładowarki, przewodu zasilającego czy powerbanku jest znacznie łatwiejszy. (Fot. Silicon Power)

Jest kilka ważnych cech, na które powinniśmy zwrócić uwagę, kupując ładowarkę czy powerbank. Są to przede wszystkim liczba i rodzaj dostępnych złączy, moc ładowania oraz kompatybilność ze standardami szybkiego zasilania. Warto pamiętać, że wybór produktów renomowanych marek i pochodzących z oficjalnej dystrybucji ma swoje uzasadnienie. Przede wszystkim dlatego, że stosowane są w nich dobrej jakości komponenty, zapewniające stałą wydajność oraz zabezpieczenia chroniące nasze urządzenia elektroniczne, np. przed przepięciami.

Moc ładowania

Funkcja szybkiego ładowania w największym stopniu dotyczy smartfonów, choć producenci laptopów również coraz częściej przywiązują wagę do jej obecności. Najpowszechniejszym standardem, który można wykorzystać do szybkiego ładowania większości urządzeń z portem USB-C, jest USB PD (Power Delivery). Jego specyfikacja przewiduje obsługę napięcia nawet 48 V, co przekłada się na możliwość uzyskania mocy na poziomie 240 W, co ma odpowiadać potrzebom laptopów gamingowych czy stacji roboczych. W praktyce osiągi zależą, oczywiście, od konkretnej ładowarki i jej specyfikacji. Obecnie najwydajniejsze ładowarki i powerbanki na pojedynczym wyjściu USB-C oferują moc nawet 140 W i zaspokoją apetyt większości komputerów przenośnych. Tryb pracy, czyli napięcie i natężenie prądu, jest dostosowywany automatycznie do ładowanego urządzenia, tak żeby zapewnić maksymalną bezpieczną szybkość ładowania. Oczywiście, ładowarki wykorzystujące ten standard są nieco większe niż standardowe dołączone do smartfonów. Jeśli zależy nam na uniwersalności, warto wybrać ładowarkę z kilkoma złączami USB, co umożliwi szybkie ładowanie wielu urządzeń. Kolejnym z popularnych standardów szybkiego ładowania, obsługiwanym także przez ładowarki USB PD, jest Quick Charge (QC). Został on opracowany przez firmę Qualcomm i jest stosowany w telefonach z jej procesorami. Obecnie najbardziej rozpowszechnione wersje tego standardu to QC 3.0 oraz 4.0+. Ta ostatnia jest zgodna ze standardem USB PD i zapewnia moc nawet do 100 W w przypadku napięcia 20 V i natężenia prądu wynoszącego 5 A. W praktyce, wybierając smartfon lub ładowarkę, powinniśmy zwrócić uwagę, które standardy szybkiego ładowania obsługują urządzenia i jaka jest ich maksymalna moc, żebyśmy mogli w pełni wykorzystać możliwości sprzętu. Niektórzy producenci telefonów stosują autorskie rozwiązania, np. Huawei SuperCharge czy Oppo VOOC. Jeśli chcemy z nich korzystać, to ładowarka czy powerbank powinny być z nimi kompatybilne – obsługa samego protokołu Power Delivery o określonej mocy nie wystarczy.

Zasilanie-urzadzen-mobilnych-2024-3

EXC Light; SAMSUNG EP-T4510; SILICON POWER QM10

Pojemność powerbanku

Pojemność akumulatora to istotny punkt w specyfikacji powerbanku. Im jest większa, tym więcej urządzeń lub więcej razy będziemy mogli naładować. Standardowa jednostka pojemności to miliamperogodzina [mAh]. Duża pojemność akumulatora osiągana jest w prosty sposób – przez zwiększenie liczby ogniw lub stosowanie takich o zwiększonej pojemności. Obecnie dostępne są powerbanki o pojemności nawet ponad 20 000 mAh. Trzeba jednak liczyć się z tym, że większa liczba ogniw to również większa masa i większe rozmiary sprzętu, nie każdemu więc będzie to odpowiadać. Możemy wyróżnić trzy kategorie powerbanków – o pojemności do 10 000 mAh, od 10 000 do 20 000 mAh oraz o pojemności większej niż 20 000 mAh. Pierwsza kategoria urządzeń jest przewidziana dla najmniej wymagających użytkowników, którym zależy przede wszystkim na niewielkich rozmiarach ich awaryjnego zasilania. Druga kategoria to urządzenia najpopularniejsze, dostępne w przystępnych cenach oraz relatywnie kompaktowe, dobrze sprawdzające się nawet podczas ładowania kilku urządzeń i oferujące dużą moc. Modele, których ogniwa mają pojemność nawet ponad 20 000 mAh, polecamy każdemu, kto po prostu oczekuje jak największej wydajności i komu zdarza się, że jego urządzenia elektroniczne przez długi czas nie mają dostępu do gniazdka.

Zasilanie-urzadzen-mobilnych-2024-5

SILICON POWER QX55; SILICON POWER QP77; SILICON POWER QP58

Ładowanie powerbanku

Należy pamiętać, że powerbank również należy zasilić, w tym wypadku długość ładowania producent zazwyczaj podaje w specyfikacji. Pomijając zależność od mocy ładowania, wpływ na długość procesu ma oczywiście pojemność akumulatora w powerbanku. Im jest ona większa, tym więcej jest ogniw, które magazynują energię i które trzeba zasilić. Obecnie powerbank o pojemności np. 20 000 mAh przy wykorzystaniu szybkiego ładownia o mocy 18 W ładuje się ok. 6,5 godziny. W wypadku użycia standardowej ładowarki czas ten wydłuży się nawet ponad dwukrotnie.

Zasilanie-urzadzen-mobilnych-2024-7

Powerbanki o dużej pojemności są większe, jednak mogą naładować telefon nawet kilkakrotnie. (Fot. Silicon Power)

Liczba złączy i podział mocy

Z praktycznych zalet nowoczesnych ładowarek i powerbanków możemy wyróżnić tak że większą liczbę złączy. Nierzadko dysponują one dwoma, a nawet czterema wyjściami. To duży atut zwłaszcza dla osób, które często podróżują, ponieważ zamiast zabierać kilka ładowarek na wyjazd, mogą wziąć jedną, przy pomocy której będą ładować nawet kilka urządzeń jednocześnie. W tym miejscu warto jednak pamiętać, że ładowarka lub powerbank dysponujące mocą np. 100 W po podłączeniu kilku urządzeń rozdziela ją między nie. Na przykład może być wyposażony w dwa gniazda USB-A oraz dwa USB-C. Ładowanie z pełną mocą 100 W jest dostępne tylko przy wykorzystaniu jednego portu USB-C. Kiedy podłączymy sprzęt do dwóch gniazd USB-C, jedno będzie pracowało z mocą np. 65, a drugie 30 W. Analogicznie zajmowanie kolejnych gniazd doprowadzi do dalszego zmniejszenia mocy na pojedynczym porcie. Warto wziąć to pod uwagę i porównać z wymaganiami najczęściej ładowanych urządzeń. Dokładnie moc ładowania poszczególnych z łączy w różnych konfiguracjach połączeniowych jest zazwyczaj opisana w specyfikacji urządzenia, na pudełku lub jego obudowie.

Zasilanie-urzadzen-mobilnych-2024-9

ZTE 65W GaN; SILICON POWER QM25; EXC Shine

Tranzystory GaN

Tym, co zaskakuje w nowoczesnych ładowarkach, jest duża moc przy stosunkowo niewielkich wymiarach. Zasilacz o mocy 100 W lub większej może być naprawdę kompaktowy, a jest to zasługą tranzystorów GaN. Najpowszechniej stosowanym materiałem do budowy półprzewodników jest krzem. Jednak w ładowarkach może on być zastąpiony przez azotek galu (GaN). W porównaniu z urządzeniami o tej samej mocy wykorzystującymi krzem są one mniejsze oraz osiągają niższe temperatury. Dzięki temu tranzystory wykonane z azotku galu idealnie nadają się do stosowania w szybkich ładowarkach. Tego typu ładowarki są bardzo dobrym wyborem, jeśli zależy nam na kompaktowym zasilaczu, który może ładować jednocześnie kilka urządzeń, np. telefon i notebook.

Zasilanie-urzadzen-mobilnych-2024-11

Ładowarka z kilkoma złączami USB sprawdzi się, gdy chcemy jednocześnie ładować wiele urządzeń. (Fot. eXc)

Kable zasilające

Do skorzystania z szybkiego ładowania niezbędna jest nie tylko odpowiednia ładowarka, ale również dobrej jakości przewód. Oczywiście, wymagania te będzie spełniał kabel dołączony do urządzenia. Jeśli jednak potrzebujemy więcej przewodów, należy wybierać takie o dobrej jakości ze stosownymi oznaczeniami. Przewody do urządzeń Apple ze złączem Lightning powinny być oznaczone certyfikatem „Made for iPod/iPad/iPhone”. Wybór przewodu USB-C może za to nastręczyć więcej problemów. Z pozoru taki sam wtyk w zależności od kabla może oferować różne funkcje – transfer danych, zasilanie, a nawet przesyłanie sygnału AV zgodnie ze specyfikacją standardu Display Port. Obecnie wtyk ten może oferować zasilanie z mocą nawet 240 W czy transfer danych na poziomie do 40 Gbit/s. Jednak nie każdy kabel na to pozwoli, dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać możliwości przewodu. Teoretycznie bardzo praktycznym rozwiązaniem są stosowne certyfikaty, których logotypy umieszczane na opakowaniu informują o maksymalnej przepustowości danych czy mocy zasilania. W praktyce certyfikacja to dla producentów koszt, więc wielu jej nie stosuje. Za to każdy renomowany producent umieszcza informacje o specyfikacji kabla na jego opakowaniu. Znajdziemy tam takie dane jak maksymalna moc zasilania, przepustowość transferu danych oraz rozdzielczość i częstotliwość przesyłania sygnału AV, jeśli sprzęt takowy obsługuje. Choć przewody dobrej jakości mogą wydawać się drogie, to warto w nie zainwestować, tym bardziej w obecnej sytuacji, gdy jednym kablem możemy zasilić kilka urządzeń. Dobrej jakości akcesoria to gwarancja szybkiego ładowania czy stabilnego transferu danych.

Zasilanie-urzadzen-mobilnych-2024-13

TECHNISAT Viola 0000/7650; SAMSUNG EP-P5400

Ładowanie bez kabla

Obok tradycyjnego ładowania przewodowego coraz większą popularnością cieszy się szybkie ładowanie bezprzewodowe. Jego zaletą jest wygoda – wystarczy odłożyć smartfon na odpowiednie miejsce, np. na biurku, by mieć pewność, że będzie zawsze gotowy do pracy. Ładowanie bezprzewodowe jest również popularne we wszelkich akcesoriach, takich jak smartwatche czy słuchawki. Nowe, wydajne standardy sprawiają, że szybkość ładowania w zasadzie niewiele ustępuje tradycyjnemu ładowaniu przewodowemu. Prezentowano już rozwiązania pozwalające na ładowanie bezprzewodowe z mocą nawet 65 W. Oczywiście, aby w pełni wykorzystać te możliwości, niezbędne są odpowiednia ładowarka, którą należy dokupić, i kompatybilny smartfon. Obecnie większość urządzeń wykorzystuje raczej mniejszą moc, np. 15 W. Bezprzewodowe ładowanie sprawdza się także w samochodzie. Coraz więcej aut jest w nie wyposażonych, dostępne są również specjalne uchwyty ładujące. Jeśli mamy więcej gadżetów wykorzystujących ładowanie bezprzewodowe, np. także słuchawki czy zegarki, to są dostępne ładowarki z dwoma, a nawet trzema miejscami do ładowania.

2024-03-27
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket