Gofry to jedna z najpopularniejszych przekąsek, na które trafimy nie tylko w nadmorskich i mazurskich kurortach, ale i w całej Polsce. Jeśli jesteśmy ich miłośnikami, to w naszym domu powinna zagościć gofrownica.
Choć często traktujemy je jako deser, to w zależności od przepisu gofry mogą być podawanie nie tylko na słodko, ale i wytrawnie, a przygotowywać można je nie tylko z mąki, ale też np. ciecierzycy czy ciasta marchewkowego. Oprócz tego różnią się kształtem, który zależy od rodzaju płytek gofrownicy.
Pod względem konstrukcyjnym gofrownica przypomina grill elektryczny lub opiekacz do kanapek. Z zewnątrz urządzenia te trudno rozróżnić. Obudowa jest najczęściej wykonana z tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej. Wybór materiału pozostawiamy w gestii użytkownika. Jeśli chodzi o tworzywo sztuczne, to zapewnia ono na pewno większą różnorodność stylistyczną i kolorystyczną. Z kolei stal nierdzewna cechuje się większa odpornością, a pod względem wzornictwa bardziej przystaje do nowoczesnych aranżacji kuchennych. Niezależenie jednak od cech polecamy decyzję dotyczącą materiału zawęzić do kwestii gustu. Po otwarciu w gofrownicy znajdziemy, oczywiście, płytki grzewcze. Zazwyczaj sprzęt jest też wyposażony w zamek, zabezpieczający przed przypadkowym otwarciem. Pod względem konstrukcyjnym ważne są również wytrzymałe zawiasy, zwłaszcza w urządzeniach z głębokimi płytkami.
Na obudowie zazwyczaj znajdują się także dwie lampki – jedna informuje o podłączeniu urządzenia do zasilania, a druga o nagrzaniu i gotowości do pracy. Bardziej zaawansowane urządzenia są także wyposażone w termostat do kontroli temperatury. Ma on zazwyczaj kształt suwaka lub pokrętła. Możemy dopasować temperaturę do rodzaju opiekanego ciasta czy własnych preferencji, jeśli np. lubimy bardziej chrupiące gofry.
Zwłaszcza dla najmłodszych bardzo duże znaczenie ma wygląd gofrów. Dlatego producenci mają bardzo bogatą ofertę gofrownic z płytkami o różnym kształcie, który można dobrać do własnych preferencji. Do najpopularniejszych zaliczymy np. serduszka – zazwyczaj wypiekamy ich aż 5 jednocześnie, są dosyć cienkie, więc przygotowują się szybko i można je łatwo spiec na chrupko. Uwielbiają je dzieci i nie tylko. Świetnie sprawdzą się także jako element dekoracji w innych deserach.
Kolejne klasyczne płytki mają kształt prostokąta lub kwadratu. Większa powierzchnia i grubość sprawiają, że świetnie nadają się do podawania z dodatkami, np. owocami i bitą śmietaną, czy do przygotowania w wersji wytrawnej. Producenci często dołączają różne przepisy, np. na gofry ze szparagami. Zazwyczaj gofrownica umożliwia upieczenie za jednym razem dwóch lub czterech takich gofrów. Przygotujemy na niej także gofry belgijskie, które są grube i mają nieregularny kształt, a do ich ciasta dodaje się m.in. drożdże.
Kolejnym popularnym kształtem jest okrąg dzielony na ćwiartki. Nie są one tak puszyste jak kwadraty, jednak zdecydowanie grubsze niż serduszka. Oprócz tego nie brakuje bardziej nietypowych kształtów. W gastronomii dużą popularnością cieszą się tzw. buble waffles, czyli „gofry bąbelkowe”. Po upieczeniu można je zwinąć w rożek i podać np. z lodami. Oprócz tego ciekawostkę stanowią np. gofrowe frytki. Rożnych kształtów jest więc całe mnóstwo i na pewno każdy znajdzie coś, co będzie odpowiadać jego podniebieniu.
Na rynku dostępne są także gofrownice z wymiennymi płytkami. Takie rozwiązanie ma kilka zalet. Przede wszystkim po wyjęciu płytek ich czyszczenie jest łatwiejsze, niektórzy producenci pozwalają nawet na mycie w zmywarce, lecz to zależy głównie od rodzaju powłoki. W zestawie mogą być dołączone także dodatkowe płytki grzewcze lub jest możliwość ich dokupienia, najczęściej pozwala to na wykorzystanie gofrownicy jako grilla elektrycznego, opiekacza lub do pieczenia ciasteczek. Dzięki temu jednym sprzętem możemy zastąpić kilka urządzeń kuchennych oraz znacznie zaoszczędzić miejsce i pieniądze.
Płytki gofrownicy mogą różnić się kształtem i rozmiarem. Dużą popularnością cieszą się serduszka oraz prostokąty. (Fot. Zelmer)
© 2024 InfoMarket