Kuchenka mikrofalowa, mimo braku funkcji grillowania, może być niezwykle przydatnym urządzeniem na co dzień. 75 lat temu nikt nie przypuszczał, że olbrzymia mikrofalowa „szafa”, za wynalezieniem której stoi Percy Spencer, podbije świat. Dziś jej znacznie mniejsze i bardziej funkcjonalne wersje są wręcz ratunkiem dla osób zabieganych i ceniących zdrową, odżywczą kuchnię.
Zanim jednak wynalazek Spencera trafił do naszych kuchni, upłynęło trochę czasu. Pierwsze mikrofalówki były bardzo duże i ciężkie. Mierzyły 150 cm i ważyły nawet do 300 kg. A do tego ich niebotyczna cena czyniła z nich ekskluzywny sprzęt. Co ciekawe, potężne gabaryty pierwszych urządzeń miały niewiele wspólnego z ich możliwościami – wewnątrz można było zmieścić mniej więcej tyle, ile we współczesnych modelach. Chętnych na nabycie tego innowacyjnego sprzętu nie było zatem wielu. Pierwsza polska mikrofalówka – Agata była produkowana od 1965 r. w zakładach wojskowych Rawar i ważyła 150 kg. W latach 70. XX w. powstało zaledwie kilka sztuk tych urządzeń, które z racji rozmiarów trafiały do lokali gastronomicznych i na statki.
Produkowane obecnie wolnostojące kuchenki mikrofalowe cieszą się na rynku dużą popularnością. W odróżnieniu od modeli do zabudowy, łatwiej je zainstalować w kuchennym wnętrzu. Właściwie wystarczy ustawić taką mikrofalówkę na kuchennym blacie i podłączyć do zasilania, ponieważ taka wolnostojąca bryła nie wymaga od użytkownika specjalnych warunków montażowych. Na uwagę zasługuje także funkcjonalność kuchenek mikrofalowych. Współcześnie produkowane urządzenia nie służą już tylko do podgrzewania czy rozmrażania potraw. Są odpowiedzią na styl życia, jaki prowadzimy – mamy coraz mniej czasu na przygotowywanie posiłków, a jednocześnie staramy się mieć zdrową i zbilansowaną dietę.
AMICA AMG20M70V; SAMSUNG MS23K3513AS; SHARP R242INW; MPM 20-KMG-03
Podczas wyboru tego typu urządzeń parametr pojemności jest wyjątkowo istotny, zwłaszcza w rodzinach kilkuosobowych, w których gotuje się bądź odgrzewa większe ilości pożywienia. Warto wiedzieć, że pojemność determinuje liczbę oraz wielkość naczyń, których używamy. Z pojemnością kuchenki związana jest też średnica talerza obrotowego, na którym umieszcza się potrawy i produkty. W najpopularniejszych mikrofalówkach wolnostojących, w których pojemność to ok. 17–20 l i zazwyczaj można w nich użyć zaledwie jednego pojemnika, średnica talerza wynosi ok. 25 cm.
Kuchenki mikrofalowe wykorzystują różnego typu panele sterowania – od prostych mechanicznych, po zaawansowane panele elektroniczne z mnóstwem przycisków obsługujących różnorodne funkcje i rozwiązania techniczne. (Fot. Sharp)
Im większa jest moc grzałki grilla (najlepiej kwarcowego), tym szybciej się ona nagrzeje się i krótszy będzie czas przygotowania potrawy. Sama moc potrzebna jest w tym segmencie nie tylko do sprawnego działania, ale też dostosowania jej stopnia do potrawy i charakteru obróbki. Wybór samego urządzenia pod kątem mocy powinniśmy przeanalizować podobnie jak pod kątem pojemności – jeśli chcemy mieć wymagający sprzęt, np. do pieczenia, wybierzmy kuchenkę o dużej mocy całkowitej, jeśli jednak będziemy używać jej do tylko podgrzewania czy rozmrażania niewielkich porcji, moc nie musi być duża.
SHARP YC-MS02E-B; AMICA AMMF20M1W; SHARP R360S; CONCEPT MT2020wh
Ważnym czynnikiem, który różnicuje dostępne na rynku kuchenki mikrofalowe, jest sposób ich obsługi, a dokładnie rodzaj sterowania. Ten wpływa głównie na wygodę użytkowania.
Jeśli lubimy mieć nad wszystkim kontrolę, ale nie szukamy skomplikowanych rozwiązań, wówczas dobrym wyborem będzie tradycyjna mikrofalówka ze sterowaniem mechanicznym. Do tej grupy należą modele, w których za pomocą pokrętła użytkownik ustawia moc i czas grzania. Są to urządzenia z reguły najprostsze pod względem konstrukcyjnym i funkcjonalnym.
Innym rozwiązaniem jest sterowanie elektroniczne. W tego typu modelach na panelu umieszczonym na froncie kuchenki znajdują się przyciski, zegar, a w niektórych modelach wyświetlacz LCD. Użytkownik zaznacza rodzaj potrawy (np. ryba lub warzywa), wpisuje wagę i wybiera opcję (podgrzanie lub rozmrażanie), a mikrofalówka sama dobiera moc i czas pracy.
Jeśli potrzebujemy urządzenia, które ułatwi nam dobór odpowiedniej temperatury, możemy wybrać kuchenkę ze sterowaniem „inteligentnym”. Są to modele najbardziej zaawansowane. Dzięki specjalnym czujnikom same ustalają masę potrawy i automatycznie dobierają odpowiedni program. System ten ogranicza rolę użytkownika praktycznie do włożenia potrawy do mikrofalówki i wyboru programu (gotowanie, podgrzewanie lub rozmrażanie).
Tryb Eco dostępny w kuchence mikrofalowej firmy Samsung sprawia, że urządzenie wykorzystuje nawet o 40 proc. mniej energii, gdy pozostaje w trybie czuwania. (Fot. Samsung)
© 2024 InfoMarket