Zamiatarki spalinowe, elektryczne i mechaniczne

Zamiatarki spalinowe,

Na większych powierzchniach, placach, parkingach, czy halach sprawdzą się wydajne zamiatarki profesjonalne z napędem elektrycznym lub spalinowym. Do utrzymania porządku wokół domu niezastąpione będą ciche maszyny mechaniczne lekkie, zwrotne i łatwe w obsłudze. (Fot. Kärcher)

W zastosowaniach profesjonalnych do czyszczenia dużych powierzchni na zewnątrz i wewnątrz niezbędne są zamiatarki profesjonalne elektryczne sieciowe i akumulatorowe oraz spalinowe. Maszyny spalinowe są niezastąpione do czyszczenia dużych powierzchni, parkingów, placów, kostki brukowej, chodników czy dróg. To najmocniejsze urządzenia, które poradzą sobie nawet z odśnieżaniem puszystego śniegu za pomocą szczotki lub można przymocować do nich niewielki pług.

Zamiatarki spalinowe,

NAC SWP60-196L-KC; STIGA SWS 600 G

Zamiatarki spalinowe – duża moc

Zamiatarki spalinowe są napędzane silnikiem dwusuwowym lub czterosuwowym (o mocy do 6 KM). Podstawowym elementem czyszczącym jest duża szczotka walcowa z regulacją położenia. W wielu modelach jest możliwość zamiany szczotki na niewielki pług do usuwania śniegu. Ich duża moc silnika umożliwia zastosowanie największej szerokości roboczej szczotki (od 60 do 120 cm), a więc szybko można się uporać ze sprzątaniem. W zależności od producenta napęd może mieć nawet cztery prędkości do przodu i dwie prędkości do tyłu, wtedy obsługa maszyny nawet o masie 80 kg nie stanowi problemu. Zamiatarki spalinowe w połączeniu ze stosunkowo dużymi kołami mają dobrą przyczepność w terenie. Komfort pracy zwiększa oświetlenie LED.

Zamiatarki spalinowe,

Zamiatarka Ryobi R18SW3-0 usunie odpadki w warsztacie stolarskim. (Fot. Ryobi)

Profesjonalne zamiatarki akumulatorowe

Mniej popularne są zamiatarki akumulatorowe. Zamiatarkę zasilaną bateryjnie można stosować zarówno na terenach zewnętrznych, jak i wewnątrz zamkniętych pomieszczeń. Zaletami silnika elektrycznego są prosta obsługa, brak spalin i cicha praca, niezakłócająca spokoju sąsiadów. Moc zamiatarki elektrycznej jest mniejsza od spalinowej, a więc sprawdzi się na mniejszych powierzchniach. Bezpyłowe zamiatanie i łatwe prowadzenie gwarantują duży komfort obsługi. Wyróżnia się urządzenia z prowadzeniem ręcznym i z napędem szczotek elektrycznym lub z trakcją jezdną (prędkość do 5 km/h).

Przy zastosowaniu opcjonalnego zestawu do czyszczenia wykładzin dywanowych, składającego się z antystatycznej szczotki, specjalnego filtra (powierzchnia filtra 1,8 m²) i potrójnej rolki (np. Kärcher KM 75/40 W Bp) maszyna staje się jeszcze bardziej wszechstronna. Dzięki systemowi clip wymiana filtra i walcowej szczotki głównej odbywa się bez stosowania jakichkolwiek narzędzi. Czas ładowania akumulatora wynosi do 12 h, a pracy maks. do 2,5 godzin.

Zamiatarki spalinowe,

KÄRCHER S 4; STIGA SWP 577

Zamiatarki mechaniczne ręczne

Popularnymi urządzeniami do czyszczenia posesji są miotła i dmuchawa, jednak powodują dużą ilość wzniecanego kurzu oraz konieczność zebrania i uprzątnięcia nagromadzonych w jednym miejscu śmieci, co wymaga dodatkowego czasu i częstego schylania się. Zamiatarka mechaniczna z koszem pozwala uniknąć tych dodatkowych czynności, minimalizując ilość wzniecanego kurzu. Zamiatarki ręczne są przydatne w gospodarstwie domowym lub na małych powierzchniach na zewnątrz do czyszczenia chodników, tarasów, podjazdów dróg dojazdowych, a także wewnątrz garażu czy większej piwnicy, a więc na większości niewielkich płaskich powierzchni. To najtańszy i najbardziej ekologiczny sposób utrzymania porządku. Zamiatarki ręczne nie generują szkodliwych spalin, co więcej, pracują bardzo cicho, nie zakłócając spokoju domownikom ani sąsiadom. Z wyglądu podobne są do kosiarki, a do ich obsługi wystarczy siła mięśni operatora popychającego zamiatarkę.

Zasada działania zamiatarki ręcznej bazuje na ruchu obrotowym szczotek. Napęd z obracających się kół przenoszony jest na szczotki: centralną (walcową) i boczne (tarczowe) za pomocą przekładni. Dzięki odpowiednio dobranym przełożeniom w kołach zębatych nie jest konieczne użycie większej siły do uruchomienia i efektywnej pracy zamiatarki. W zależności od konstrukcji stosowana może być jedna szczotka walcowa, która zgarnia zanieczyszczenia nie tylko z powierzchni płaskich, ale również zagłębień. Szczotki boczne czyszczą obrzeża narożników czy krawężników wzdłuż dróg. Szczotki są elementami wymiennymi, dzięki czemu raz zakupiona zamiatarka posłuży przez wiele lat. O ich trwałości decyduje ścieralność tworzywa, z jakiego zostały wykonane. Zamiatarki z jedną i dwoma szczotkami bocznymi Popularne są maszyny z walcową szczotką główną i jedną boczną. Na przykład w ofercie marki Kärcher najtańsza zamiatarka S4 wyposażona jest w jedną szczotkę walcową oraz boczną, a także nieduży, 20-litrowy pojemnik na odpady, wystarczający na potrzeby porządkowania niewielkich powierzchni. Szczotki skutecznie zbierają żwir, piasek, papierki oraz liście, co sprawia, że może być z powodzeniem użytkowana przez cały rok.

W wydajniejszym modelu, np. Kärcher S4 Twin, zastosowanie dwóch szczotek bocznych zwiększa szerokość roboczą (z 51 do 68 cm), co przekłada się na wydajność rzędu 2400 m2 ( S4 – 1800 m2), jeszcze lepiej zbierają nawet drobne zanieczyszczenia z każdego zakamarka. Warto zaznaczyć, że każda ze szczotek bocznych ma długie, wytrzymałe włosie, które gwarantuje dokładne czyszczenie przy samych krawędziach. Obie zamiatarki marki Kärcher mogą być wygodnie przenoszone dzięki uchwytowi transportowemu, a złożone do kompaktowych rozmiarów, dzięki składanemu uchwytowi prowadzącemu, zajmują mało miejsca.

Zamiatarki spalinowe,

Zamiatarka profesjonalna Kärcher KM 70/30 C Bp Pack Adv prowadzona ręcznie z elektrycznie napędzanymi szczotkami główną i boczną z akumulatora. (Fot. Kärcher)

Wybieramy zamiatarkę ręczną

Wybierając zamiatarkę ręczną, należy kierować się rozmiarem obszaru, na którym pracujemy. Dzięki temu można wybrać sprzęt wyposażony w odpowiednie funkcje i rozwiązania o optymalnej wydajności. Do najważniejszych parametrów należą:

  • szerokość robocza, która określa szerokość czyszczonego pasa (od 50 do 75 cm);
  • średnica szczotki, – im większa, tym szybciej zbiera zanieczyszczenia, może być jedna, dwie lub cztery;
  • regulacja wysokości szczotki – może być bezstopniowa lub regulowana (trzy-, a nawet ośmiostopniowa);
  • wydajność – określa wielkość powierzchni, jaką można sprzątnąć w ciągu godziny. Im większa jest szerokość robocza, tym szybciej większą powierzchnię można oczyścić;
  • pojemność zbiornika, czyli miejsce na zbieranie odpadków. Im większa, tym rzadziej musimy go opróżniać (np. 20 czy 50 l).
  • średnica kół, od której zależy komfort toczenia, najlepiej, aby były gumowe.

Zamiatarki spalinowe,

STIGA SWP 475; HAAGA Starmix 375 Plus

2022-07-29
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket